Gmina Ludwin zagrożona ptasią grypą [LISTA MIEJSCOWOŚCI]

wiadomosci Tego nikt się nie spodziewał. Zaraza pojawiła się znienacka i od razu zdziesiątkowała potężne hodowle drobiu w powiecie lubartowskim. Z powodu ptasiej grypy padło lub zostało przeznaczonych do utylizacji ponad 100 tys. sztuk ptaków. - Paniki nie ma, ale ludzie się boją - mówią mieszkańcy i zastanawiają się, czy wirusa nie zagraża ich zdrowiu.

tubalecznej.pl

Opublikowano: 4 stycznia 2020 11:48 | Aktualizacja: 4 stycznia 2020 11:48

Grypa w zagłębiu. Ale nie tylko u nas

Pierwszy przypadek ptasiej grypy - bardzo zjadliwego wirusa H5N8 - odnotowano 31 stycznia. Wtedy służby weterynaryjne otrzymały wyniki badań indyków z jednej z ferm w miejscowości Stary Uścimów w gminie Uścimów.

- To pierwszy przypadek wykrycia tego typu wirusa u ptaków w Polsce. I pierwszy przypadek ptasiej grypy w województwie lubelskim. Do tej pory nie odnotowaliśmy tej choroby, jako jedyne województwo w kraju - zaznacza Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

We wspomnianym gospodarstwie padła część indyków. Początkowo podejrzewano zupełnie inną przyczynę niż ptasia grypa.

- Wszystko wskazywało na to, że zwierzęta się zatruły. Po otrzymaniu nowej partii paszy indyki zaczęły dostawać jadłowstrętu i padały. Badania wykazały jednak ptasią grypę - opisuje Paweł Piotrowski.

Wirus rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie. Już trzy dni później potwierdzono obecność choroby w czterech różnych gospodarstwach w Starym Uścimowie. Ptasia grypa trafiła tu na idealne warunki do rozwoju - wszak miejscowość ta to zagłębie drobiarskie. Ogromne kurniki, w których dotychczas hodowano tysiące sztuk drobiu stają tu po sąsiedzku, w odległości kilku metrów od siebie.

To jednak nie koniec, bo w piątek poinformowano o potwierdzeniu kolejnych ognisk w województwie lubelskim - w Wólce Orłowskiej w gminie Izbica oraz w Olchowcu Kolonii w gminie Żółkiewka (pow. krasnostawski), czyli w odległości około 70 km od pierwszych ognisk w powiecie lubartowskim. Ptasia grypa zaatakowała też w Wielkopolsce, w miejscowości Topola (pow. ostrowski).

(...)

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 7 stycznia w Twoim punkcie sprzedaży!

 

OBSZAR ZAGROŻONY

W promieniu co najmniej 7 km od ogniska ptasiej grypy wojewoda wyznaczył  obszar zagrożony. W powiecie łęczyńskim znalazły się miejsccowości w gminie Ludwin:Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie.

Dominik Smagała

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.