Reklama

Reklama

Ludwin: Remonty dróg zamiast funduszu sołeckiego

Opublikowano: 10 kwietnia 2021 06:43
Autor: Kamil Kulig | Zdjęcie: Gmina Ludwin

foto Gmina Ludwin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Od 2022 roku w budżecie gminy Ludwin nie będzie już funduszu sołeckiego. - Radni zdecydowali, że nie zawsze sołectwa wybierały inwestycje pierwszej potrzeby - mówi wójt Andrzej Chabros.

Reklama

Do tej pory co roku sołtysi wraz z Radą Sołecką decydowali o przeznaczeniu środków wyznaczonych w ramach fundusz sołeckiego. Od przyszłego roku nie będą już mieli takiej możliwości. Na sesji 25 marca radni nie wyrazili bowiem zgody na wyodrębnienie środków na fundusz solecki w 2022 r.

- Naszą intencją nie było to, żeby zabierać środki bezpośrednio każdemu sołectwu i ograniczać ich inicjatyw oddolnych, tylko chodziło o oszczędności. Dzisiaj głównym naszym celem jest poprawa przejezdności dróg – mówił na sesji Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin.

- Kwota wszystkich funduszy sołeckich dla 21 sołectw naszej gminy to jest blisko pół miliona złotych, a więc jest to dosyć pokaźna suma. Natomiast w rozdrobnieniu daje dużo mniejsze kwoty dostępne dla naszych sołectw, w postaci 13-, 15-, być może kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wielkości danego sołectwa. Za te środki nie można przeprowadzić żadnej większej inwestycji – argumentował wójt. 

Pieniądze szły na place zabaw i świetlice

Na co gmina przeznaczy oszczędzoną sumę? - Rezygnacja z tego funduszu pozwoli na gruntowną przebudowę jednej drogi rocznie. To pozwoli nam zagospodarować środki na wkład własny niezbędny do skorzystania z dofinansowań, których kwoty są dużo większe niż stopa zwrotu przedsięwzięć z funduszu sołeckiego od Urzędu Wojewódzkiego. Było to w naszej gminie ok. dziesięć procent inwestycji – mówi "Wspólnocie" wójt Chabros.

W ramach funduszy sołeckich remontowano m.in. miejsca spotkań mieszkańców lub budowano place zabaw. – Radni zdecydowali, że nie zawsze sołectwa wybierały inwestycje pierwszej potrzeby, a w naszym odczuciu są to przede wszystkim drogi. Większość świetlic wiejskich jest już w miarę wyremontowana i doposażona, na ten cel środki też się znajdą – mówi wójt Chabros. 

- Sołectwa będą mogły oczywiście wnioskować o środki do urzędu i w razie potrzeb pieniądze będą kierowane bezpośrednio z budżetu gminy – dodaje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.