reklama
reklama

Województwo lubelskie: ZUS włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Województwo lubelskie: ZUS włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy  - Zdjęcie główne

Siedziba ZUS w Lublinie | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z powodu ataku Rosji na Ukrainę i osób uciekający przed konfliktem do Polski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej publikuje informacje w języku ukraińskim. Prezes ZUS zapewniła też, że instytucja jest gotowa, by udostępnić bazę lokalową Zakładu uchodźcom z Ukrainy.
reklama

- Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia naszej bazy lokalowej uchodźcom z Ukrainy. Jesteśmy gotowi, gdyby wystąpiła taka potrzeba - deklaruje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Instytucja ma ok. 1400 miejsc w ośrodkach szkoleniowych w Polsce.

Z kolei na stronie internetowej ZUS ukazały się informacje w języku ukraińskim m.in. o emeryturach i rentach, świadczeniach rodzinnych i e-usługach. Niedługo mają pojawić się też kolejne treści po ukraińsku. Będzie też możliwość zakładania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w języku ukraińskim. - Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy. Będziemy o nich na bieżąco informować - zapowiada szefowa ZUS.

Część osób mieszkających w Ukrainie dostają emerytury lub renty z ZUS za okresy pracy w Polsce. Z uwagi na trwającą wojną, niektóre z tych osób mogą nie być w stanie pobrać polskich świadczeń z ukraińskich rachunków bankowych.

- Jeśli osoba z takim problemem znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i podać numer polskiego rachunku bankowego. ZUS wznowi wtedy wypłatę emerytury lub renty na nowe konto w Polsce, żeby ciągłość świadczeń była zachowana - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dodatkowo, jeśli osoba uciekająca przed wojną trafi na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech czy Niemiec, może zgłosić się do lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i powiadomić o problemie z wypłatą emerytury lub renty. Świadczeniobiorca powinien przekazać zagranicznej instytucji, że otrzymywał emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie może jej dalej pobierać. - Lokalna instytucja przekaże sprawę do ZUS w celu udzielenia pomocy. Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego, na który ZUS ma przelewać świadczenia do innego państwa. Zakład skontaktuje się z emerytem/rencistą i ustali szczegóły dalszej wypłaty polskiego świadczenia na nowe konto - dodaje Małgorzata Korba.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama