reklama
reklama

Lublin: Obchody Narodowego Święta Niepodległości [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Święto obchodzone corocznie 11 listopada upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów.
reklama

Od 1914 do 1918 roku trwa I wojna światowa. 10 listopada 1918 r. do Warszawy wrócił Józef Piłsudski, a dzień później podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z 11 listopada Rada Regencyjna oddała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada rozwiązała się, przekazując całą władzę Piłsudskiemu nad tworzącym się państwem.

Lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. w archikatedrze lubelskiej, sprawowaną w intencji Ojczyzny. Uroczysty apel odbył się na Placu Litewskim. Apel objął złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych, odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej na maszt, przekazanie Ognia Niepodległości, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz defilada.

- Warto zadać pytanie, jak to możliwe, że się udało? Najlepszą odpowiedzią będą słowa Norwida: „Głosem narodu jest harmonia czysta, mieczem – jedność i zgoda, celem – prawda”. Znakomitym uosobieniem słów poety była postawa choćby Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. To bezwarunkowa miłość marszałka do ojczyzny sprawiła, że w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej szefem sztabu generalnego Wojska Polskiego został generał Tadeusz Rozwadowski, a premierem Wincenty Witos - mówił Lech Sprawka wojewoda lubelski, w trakcie obchodów na Placu Litewskim.

Wojewoda nawiązał do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Z tego powodu część województwa podlaskiego i lubelskiego objęte są stanem wyjątkowym.

- Nie sposób zadać pytanie, czy w obliczu choćby kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, podważania systemu wartości stanowiącego fundament Polski i Europy, stać nas na heroizm definiowany przez Norwida? Na pewno ten egzamin z tak rozumianego heroizmu zdają funkcjonariusze Straży Granicznej, Wojska, Policji. Chwała im za to i wielkie podziękowanie. A my pozostali, wierzę, że tak się również stanie. Tym bardziej, że dzisiaj wspominamy tych, którzy są dla nas doskonałym wzorem. Wierzę, że nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia, każdy z mieszkańców województwa lubelskiego i całej Polski będzie mógł nucić słowa popularnej piosenki: "Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście. Mój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy, ludzie uczynni, w sercach niewinni, mój kraj szczęśliwy” - dodał Lech Sprawka.

Wieńce zostały też złożone pod tablicami Władysława Cholewy, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewody lubelskiego w latach 1941-1944 na gmachu Sądu Okręgowego przy ul. Krakowskie Przedmieście, pod tablicami Jerzego Albina de Tramecourta, wojewody lubelskiego w latach 1937-1939 i Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewody lubelskiego w latach 1919-1926 na gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na mogiłach legionistów na cmentarzu wojennym, przy ul. Białej.

- Odzyskana wolność i niezawisłość jest ogromnym zobowiązaniem dla wszystkich Polaków. Od naszej miłości do Ojczyzny, solidnej pracy, jedności, rozwijania talentów dla dobra wspólnego zależy dobrobyt i pomyślność Polski. Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 został ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. 12 września 2021 roku Prymas Tysiąclecia został beatyfikowany. Dlatego warto bliżej poznać życiorys i nauczanie tego wielkiego patrioty i autorytetu moralnego. Jego uniwersalne przesłanie może nadal inspirować kolejne pokolenia Polaków w kształtowaniu naszej wspólnoty narodowej. Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej. (bł. kard. Stefan Wyszyński). W obecnym roku obchodzimy też 200. rocznicę urodzin naszego narodowego wieszcza Cypriana Kamila Norwida. Niech słowa wybitnego poety, myśliciela, który kochał Polskę, pobudzą nas do refleksji nad godnym wypełnianiem naszych codziennych obowiązków: Heroizm nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie. Owszem, bitwy dlatego tylko bywają, iż heroizm nie bywa pierwej na polach życia praktykowany. We współczesnym świecie pełnym rywalizacji i różnych zagrożeń dbajmy o to, by zachować naszą narodową jedność i tożsamość. Z rozwagą i odpowiedzialnością stawiajmy czoło trudnym wyzwaniom, jakie niosą obecne czasy - czytamy w Odezwie Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Województwie Lubelskim.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama