Reklama

Reklama

Lublin: Dwa lubelskie szpitale zostały połączone w jeden. Będzie największy w regionie [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Dwa lubelskie szpitale zostały połączone w jeden. Dzięki temu ma poprawić się ich sytuacja finansowa i jakość leczenia.

Reklama

Jedna duża placówka

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej przejął Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego przy ul. Biernackiego wraz z całym jego majątkiem. Na wtorkowej (13 kwietnia) konferencji w Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek Jarosław Stawiarski oraz dyrektor pierwszego ze szpitali, Piotr Matej przedstawili koncepcję, która doprowadziła do utworzenia największej placówki medycznej w regionie. Łączna wartość umów z NFZ po połączeniu obu szpitali to 312 mln zł.

- Zależało nam na utworzeniu jednej dużej placówki zarządzanej z pozycji jednego managera, który będzie w stanie zwiększyć jakość usług, dostępność, a zarazem zmniejszyć zadłużenie, które postępuje od wielu lat. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już mogli mówić o pierwszych efektach tego połączenia - mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Zdaniem Zarządu Województwa Lubelskiego podjęcie takich działań jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne wobec konieczności poprawy dostępności do leczenia, jakości usług opieki medycznej oraz dostosowaniem szpitali do zmian legislacyjnych dotyczących organizacji i finansowania służby zdrowia w Polsce. Dodatkowo, na decyzję o połączeniu dwóch szpitali miała wpływ pogarszająca się od lat sytuacja finansowa obu placówek. Rokrocznie generowana strata zwiększa zadłużenie, które sięga obecnie ponad 500 mln zł łącznie. Nowy szpital będzie miał możliwość zmniejszenia kosztów finansowych, poprzez m.in. większe możliwości renegocjacji dotychczasowych oraz negocjacji nowych umów kredytowych i pożyczkowych. Zmianie ulegnie też pozycja negocjacyjna z Narodowym Funduszem Zdrowia. Efektem połączenia szpitali ma być poprawa płynności finansowej i rentowności. Ma to doprowadzić do zrównoważonego wyniku finansowego w 2025 roku.

Jak będzie działał nowy szpital?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, po połączeniu będzie największą placówką służby zdrowia w regionie. W jego skład będzie wchodziło 38 oddziałów, Centralny Trakt Operacyjny, cztery izby przyjęć oraz blok operacyjny przy al. Kraśnickiej, ul. Herberta, ul. Biernackiego i ul. Lubartowskiej.

- Efektywniejsze wykorzystanie aparatury medycznej i sprzętu oraz podwójna kadra lekarska i pielęgniarska, to nasz wspólny potencjał. Żaden z obecnie funkcjonujących oddziałów w łączonych szpitalach nie zostanie zlikwidowany, zmiany mogą dotyczyć jedynie lokalizacji - dodał Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

W szpitalu będzie łącznie 1083 łóżek. Na koniec marca zatrudnienie wynosi 2573 etaty, w tym lekarze, lekarze rezydenci i stażyści - 535, pielęgniarki - 804, położne - 204. Po połeczeniu leczenic wszyscy pracownicy szpitala im. Jana Bożego przechodzą do szpitala im. Wyszyńskiego.

Nowa placówka planuje też inwestycję, która szacowana jest na 300 mln zł. Ponad 100 mln zł zostanie wydane na powstanie Regionalnego Centrum Pulmonologii w placówce przy ul. Herberta, a blisko 76 mln zł na utworzenie nowego bloku zabiegowo-anestezjologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

Nowy szpital będzie zarządzany przez trzyosobowy zespół. Zastępcą dyrektora Mateja został Tadeusz Duszyński, dotychczasowy dyrektor szpitala im. Jana Bożego, a dyrektorem ds. lecznictwa pozostaje dr n. med. Małgorzata Piasecka.

Konferencja dotycząca połaczenia szpitali

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy