Reklama

Większość radnych za łączeniem szkół. Uczniowie protestowali (WIDEO Z SESJI)

Opublikowano: wt, 21 lis 2017 18:38
Autor:

Większość radnych za łączeniem szkół. Uczniowie protestowali (WIDEO Z SESJI) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat przyjął 10 uchwał zamiarowych, których celem jest połączenie szkoły górniczej, Jagiellończyka i ZS w Ludwinie. Są to dokumenty intencyjne, które otworzyły furtkę do fuzji. Za podjęciem uchwał było ośmiu radnych, czterech głosowało przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. 

Na sesję przyszło około 55 uczniów szkoły górniczej i Jagiellończyka. Wzięli ze sobą transparenty. "Szkołę z przyszłością niszczycie chciwością" - napisali uczniowie górniczej, na drugim widniał napis: „Nie odbierajcie nam Jagiellończyka”.

W nazwie większości uchwał pojawiło się słowo likwidacja. - Uchwały brzmią groźnie, ale bez nich nie możemy stworzyć nowej szkoły. Kiedy podejmiemy już właściwe uchwały o likwidacji, to jeszcze w tym samym dniu podejmiemy także uchwałę o utworzeniu nowej szkoły – tłumaczył na wtorkowej sesji przewodniczący rady powiatu Jan Baczyński vel Mróz.

Powodem łączenia są oszczędności, bo powiat co roku dopłaca do oświaty. Subwencja z ministerstwa nie wystarcza na utrzymanie szkół. W 2017 roku z własnej kieszeni do swoich placówek oświatowych powiat dołoży około 3,3 mln zł. Na złą sytuację finansową sytarostwa wpłynęła także konieczność zwrotu nienależnie pobranej subwencji przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem.

Oszczędności z połączenia (ponad 600 tys. zł rocznie według wyliczeń zarządu powiatu) mają wynikać z redukcji etatów. Planowane są zwolnienia w administracji szkół. Pracę ma stracić 10 osób. Na odprawy starostwo planuje wydać 108 tys. zł. - Zostawiamy wszystkie kierunki kształcenia. Przeniesienie nie spowoduje zwolnień nauczycieli - zapewniał starosta Roman Cholewa. 

Obecny plan zarządu powiatu zakłada, że zajęcia będą nadal odbywały się w Ludwinie, mimo że szkoła ma być filią tej nowej placówki powstałej z trzech szkół i mieszczącej się przy Bogdanowicza, która w propozycji starostwa miała nazywać się Zespół Szkół Górniczych, Politchnicznych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. 

Przypomnijmy, że wcześniej starosta mówił o przeniesieniu także zajęć dydaktycznych z Ludwina do Łęcznej, co wiązałoby się z inwestowaniem w sześć pracowni specjalistycznych w budynku przy Bogdanowicza, z których korzystaliby wyłącznie słuchacze ZS w Ludwinie. 

Nieoczekiwanie po zakończeniu głosowania, w którym większość radnych opowiedziała się za łączeniem szkół, starosta Roman Cholewa powiedział, że jeszcze nic nie jest przesądzone.

– Już mam zastrzeżenia bardzo poważne, bo nie wyobrażam sobie, żeby w nowym zespole, który powstanie nie było śladu Jagiellończyka, a na to się zanosi. Jeżeli nie będzie w nazwie Jagiellończyka, będę miał poważne obiekcje przy uchwałach powołujących – mówił starosta.

Chodzi o to, że nadanie imienia zespołowi szkół jest niezgodne z prawem.  

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej", od wtorku 28 listopada w Twoim punkcie sprzedaży.

Kamil Kulig

Dyskusja przed podjęciem uchwał była burzliwa:

Zdjęcie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE