Reklama

W Łęcznej będzie duży rynek jak w Zamościu? (WIZUALIZACJA)

Opublikowano: śr, 31 maj 2017 15:26
Autor:

W Łęcznej będzie duży rynek jak w Zamościu? (WIZUALIZACJA) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatni z trzech historycznych łęczyńskich rynków czeka na rewitalizację. Jak ma się zmienić Rynek II?  

Urzędnicy łęczyńskiego ratusza przygotowują się do złożenia wniosku o dofinansowanie rewitalizacji zaniedabanych części Starego Miasta. Chodzi przede wszystkim o niszczejący Rynek II i jego okolice.

Projekt jego przebudowy stworzyły firmy z Lublina: Tomar Drog i Arconel. Jaką wizję tej historycznej części miasta przedstawili projektanci?

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków Rynek II ma być pusty z niewielką ilością zieleni. W tym celu wyburzony będzie barak, w którym sprzedawane były kiedyś meble. Rynek II zostanie wyłożony płytami kamiennymi. Będą go zdobić zegar słoneczny i zdrój wodny.

- Wymiary rynku - 100 x 70 m - są niewiele mniejsze od zamojskiego. Dzięki rewitalizacji Łęczna zsyakałaby więc dobre miejsce na imprezy plenerowe, w tym Dni Łęcznej – mówi Adam Tarka z referatu inwestycji i rozwoju gminy łęczyńskiego ratusza.

Swoje zdanie na temat rewitalizacji Rynku II wypowiedzieli też łęcznianie w czasie konsultacji społecznych. Chcą by stał się miejscem rekreacji i spotkań mieszkańców.

Przy Rynku II stoją XIX-wieczne kamienice, które nadają się już tylko do rozbiórki. - Projekt ustalony z konserwatorem zabytków przewiduje ich wyburzenie i postawienie w ich miejscu nowoczesnego budynku nawiązującego stylem do obecnych kamienic. Część budynku będzie przeznaczona na mieszkania. Powstanie w nim też centrum spotkan społecznych, w którym będą mieściły się lokale do wykorzystania np. przez emerytów czy na szkolenia dla osób bezrobotnych – dodaje Tarka.

Planowana inwestycja zakłada całkowitą przebudowę Rynku II oraz dróg i chodników wokół niego, a także wymianę instalacji elektrycznej i oświetlenia, schowanie pod ziemię linii energetycznych, budowę kanalizacji deszczowej i instalację kamer monitoringu.

Projekt przewiduje również budowę 70-metrowej kładki pieszo-rowerowej przebiegającej nad ulicą i prowadzącej od kościoła św. Magdaleny na Rynek II, a także powstanie skwerku, małego placu z wzorem szachownicy i murem do malowania dla dzieci przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i 11 listopada (w pobliżu księgarni).

W ramach rewitalizacji odnowione mają być też schody znajdujące się w pobliżu synagogi, którymi można zejść do doliny Świnki.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 12-15 mln zł. Urzędnicy łęczyńskiego ratusza chcą pozyskać na ten cel środki unijne (fundusze pokryłyby 85 proc. kosztów rewitalizacji). Nabór wniosków ma zostać ogłoszony jesienią.  

 Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

A na razie wygląda to tak:

Zdjęcie

fo. Google Street View

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE