Reklama

Światełko pamięci zapłonęło na każdym grobie

Opublikowano:
Autor:

 Światełko pamięci zapłonęło na każdym grobie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W pierwsze dni listopada cmentarze tonęły w powodzi chryzantem, kolorowych wieńców i stroików. Na mogiłach zapłonęło tysiące zniczy, a piękna pogoda sprawiła, że i wieczorem nie brakowało spacerujących cmentarnymi alejkami.

Już pod koniec października na łęczniańskiej nekropolii zobaczyć można było uczniów, którzy przychodzili porządkować groby, zapalić znicze, poznać losy spoczywających tu bohaterów. Dzieci zapaliły światełka pamięci na mogiłach: Żołnierzy Września, Nieznanych Żołnierzy Polskich, który polegli na polu chwały w 1918 r., a także powstańców styczniowych. O miejsca pamięci lokalnych patriotów zadbali pracownicy urzędu miasta i opatrzyli je biało-czerwoną szarfą.

Najliczniej na cmentarz przybywały rodziny, które pragnęły pomodlić się i przyozdobić miejsca pochówku swoich bliskich. 

Pierwszego i drugiego listopada na cmentarzu parafialnym sprawowane były msze, w których uczestniczyło tysiące osób. Kapłani przypominali o potrzebie modlitewnej pamięci o bliskich, której wyrazem są intencje mszalne oraz tzw. wypominki.

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zwane Dniem Zadusznym są w ciągu roku dniami wyjątkowymi. Pamięć żywych o umarłych przybiera wówczas formę namacalną, a płonący płomyk świecy przypomina o jedności świata materii i ducha.

Marzena Olędzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE