Reklama

Reklama

Prezes Bogdanki z ambony w archikatedrze: może być tak ciężko, jak na początku lat 90.

Opublikowano: sob, 12 gru 2020 10:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Patrzę optymistycznie w przyszłość, bo patrzę na was – mówił Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., zwracając się do górniczej braci zgromadzonej w archikatedrze lubelskiej, w czasie barbórkowej mszy świętej.

Reklama

Ograniczenia sanitarne nie pozwoliły na tradycyjne świętowanie Dnia Górnika. Nie odbyły się uroczystości związane z wręczeniem odznaczeń i nadaniem stopni górniczych. Jedynym uroczystym akcentem była msza barbórkowa, sprawowana  po raz pierwszy w archikatedrze lubelskiej. Do tej pory odbywały się one w łęczyńskich kościołach. Kapłani i górnicy modlili się o opiekę św. Barbary nad całym sektorem górniczym, nad którym zawisło widmo likwidacji. 

Barbórkowej mszy przewodniczył abp Stanisław Budzik.

- W obecnym, nowym ładzie węglowym i energetycznym, tworzonym przez struktury Unii Europejskiej, musi się znaleźć miejsce dla górnictwa - postulował abp Stanisław Budzik. - Produkcja węgla będzie systematycznie redukowana, ma się też zmniejszyć zatrudnienie w tej branży. Ufamy, że w tym ważnym dla górnictwa momencie obecny rząd, którego przedstawicieli dzisiaj gościmy, znajdzie miejsce w polskiej gospodarce dla lubelskich górników. A gra idzie o kilka tysięcy miejsc pracy - mówił metropolita.

- Szanowni górnicy: Łukasz, Adam, Artur, Tomek, Darek, Sławek, Stanisław... – prezes Artur Wasil zwrócił się po imieniu do swoich kolegów po fachu. - Rok 2020 jest trudnym rokiem, szczególnie druga połowa, wymagająca dużego wysiłku i pracy, która nie zawsze była widoczna. Tym, co jest najlepszym widokiem dla nas, jest struga węgla płynąca po przenośniku - mówił.

Ostrzegał, że kolejne lata, będą bardzo wymagające dla górnictwa, być może tak, jak to było na początku lat 90.

- Bogdanka przetrwa z taką załogą, jaką mamy - zapewniał. - Wymagać to będzie dużego wysiłku, odpowiedzialności, pokonania wielu wyzwań, ale przecież tego się nie boimy - mówił. - Bogdanka dzisiaj jest liderem efektywności na rynku i pozostanie takim. Jesteśmy kluczowym pracodawcą dla tego regionu i nie trudno sobie wyobrazić co byłoby, gdyby Bogdanki nie było.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne w mszy wzięło udział jedynie 80 osób, wśród nich przedstawiciele rządu: minister edukacji Przemysław Czarnek, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, przedstawiciele władz wojewódzkich: wojewoda Lech Sprawka, Sebastian Trojak z urzędu marszałkowskiego, przedstawiciele władz samorządowych: starosta Krzysztof Niewiadomski i burmistrz Leszek Włodarski oraz zarząd Lubelskiego Węgla, przedstawiciele górniczych związków zawodowych i górnicy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy