Reklama

Deputaty węglowe w Bogdance. Działa biuro i infolinia (KOMUNIKAT SPÓŁKI)

Opublikowano: wt, 24 paź 2017 16:49
Autor:

Deputaty węglowe w Bogdance. Działa biuro i infolinia (KOMUNIKAT SPÓŁKI) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest już ustawa i dokładne informacje dotyczące warunków przyznania rekompenasty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Dotyczy to ponad 2800 emerytów i rencistów z LW "Bogdanka". 

Komunikat spółki LW "Bogdanka":

W BOGDANCE DZIAŁA PUNKT OBSŁUGI KLIENTA I INFOLINIA NT. DEPUTATÓW WĘGLOWYCH DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW

W LW Bogdanka S.A. działa Punkt Obsługi Klienta i infolinia dla emerytów i rencistów Spółki oraz uprawnionych do renty po zmarłych emerytach i rencistach wdów, wdowców i sierot mających prawo do otrzymania świadczenia w wysokości 10.000 zł netto. Świadczenie związane jest z przyjętą przez Sejm Ustawą o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, która weszła w życie 24 października br. Wniosek należy złożyć w terminie do 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy.  Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści Bogdanki, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo w postaci ekwiwalentu pieniężnego), a utracili je w wyniku porozumienia zmieniającego postanowienia obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, w zakresie deputatów węglowych wypłacanych na rzecz emerytów i rencistów Spółki, wdów, wdowców i sierot mających ustalone prawo do renty rodzinnej (po emerytach i rencistach).

Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty otrzymujące renty po emerytach i rencistach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie (deputat węglowy) z ZUS.

Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek wraz ze stosownym oświadczeniem.  Wnioski takie można składać w siedzibie Bogdanki, w Punkcie  Obsługi Klienta zlokalizowanym w Stołówce Górniczej, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-14.00. W czwartki punkt obsługi pracować będzie do godz. 18.00. Wszelkie informacje można także uzyskać za pośrednictwem specjalnie uruchomionej infolinii pod nr 81 462 53 00,  od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.

 

Wnioski wraz z oświadczeniami zostały wysłane przez LW Bogdanka za pośrednictwem poczty. Dodatkowo formularz wniosku o wypłatę rekompensaty wraz z oświadczeniem dostępny jest również na stronie internetowej LW Bogdanka SA pod adresem: http://lw.com.pl/ w zakładce DEPUTATY.

 

Wnioski wraz z oświadczeniem należy składać osobiście, przez osobę upoważnioną lub za pośrednictwem poczty (liczy się data stempla pocztowego) przesyłając wniosek na adres: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance, 21-013 Puchaczów. Wniosek składany pocztą powinien posiadać poświadczenie podpisu przez notariusza lub przez gminę. Na kopercie należy dopisać „REKOMPENSATA”.

 

Wniosek wraz z oświadczeniem składany osobiście zostanie przyjęty przez pracownika Spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., wyłącznie po potwierdzeniu tożsamości osoby go składającej, dlatego składając wniosek należy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Czytelny podpis na wniosku i oświadczeniu musi zostać złożony w obecności osoby przyjmującej wniosek.

 

W przypadku składania wniosku przez osobę upoważnioną, osoba wskazana w pełnomocnictwie składając wniosek musi legitymować się poświadczonym notarialnie lub przez gminę upoważnieniem/pełnomocnictwem do złożenia w imieniu osoby uprawnionej wniosku o wypłatę oraz posiadać ze sobą dowód osobisty.

 

Świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla osobom uprawnionym będą przekazywane bez dodatkowych opłat. Jakiekolwiek płatne usługi, proponowane przez firmy i kancelarie prawne w tym zakresie, są bezpodstawne i nie stanowią warunku koniecznego do otrzymania świadczenia.

 

 

Przypomnijmy: W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensacie za deputat węglowy. We wtorek zgodnie z zapowiedziami ministra energii Grzegorza Tobiszowskiego każda kopalnia przedstawiła warunki dotyczące uzyskania 10 tys. zł netto rekompensaty z tytułu utraconego prawa do bezpłatnego węgla. W Bogdance funkcjonuje już biuro deputatów w górniczej stołówce. Warunki uzyskania rekompensaty znajdują się na stornie LW „Bogdanka” – LINK.   

Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku. Aby otrzymać rekompensatę uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek - wzór dostępny znajdziemy również pod powyższym linkiem. 

10 tys. za utracony przywilej - pożegnanie z deputatem

Do niedawna problem deputatów węglowych Bogdanki nie dotyczył. Była jedyną polską kopalnią, która bez zakłóceń wypłacała świadczenie emerytom, rencistom, wdowom i sierotom po górnikach.

Regulacje, które rząd przygotował z myślą o Śląsku, wymagały od związków zawodowych i zarządu LWB przystosowania się do nowej sytuacji. 

Rządowy projekt ujednolicenia wypłat deputatów zrodził pytania m.in. o to, czy Bogdanka nadal będzie płacić swoim emerytom sama, skoro za wszystkie inne kopalnie zapłaci Skarb Państwa? A w konsekwencji - czy i kiedy nastąpi wypowiedzenie warunków układu zbiorowego, gwarantujących deputat byłym pracownikom Bogdanki i ich rodzinom? I co wtedy?

Po 10 tys. zł dla 2837 osób z Bogdanki 

Negocjacje trwały dwa tygodnie. W ub. wtorek Zarząd LW Bogdanka poinformował, że podpisał z organizacjami związkowymi działającymi na terenie spółki porozumienie zmieniające postanowienia obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w kwestii deputatów węglowych wypłacanych na rzecz emerytów i rencistów spółki.

W komunikacie przesłanym mediom czytamy: Porozumienie związane jest z przyjętą 12 października br. przez Sejm Ustawą o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Dzięki jego zawarciu, również emeryci i renciści z Bogdanki będą mieli prawo do rekompensaty w wysokości 10 tys. zł netto. 

Krzysztof Szlaga, prezes zarządu LWB skomentował: - Porozumienie oznacza, że w Bogdance została rozwiązana kwestia deputatów węgłowych dla obecnych i przyszłych emerytów i rencistów. W najbliższych dniach, po ostatecznym wejściu w życie ustawy, będziemy informować zainteresowanych w jaki sposób można złożyć wniosek o rekompensatę wynikającą z wprowadzonej ustawy. Na poziomie finansów Spółki oznacza to możliwość dokonania zmian w saldzie rezerw, skutkujące jednorazowym pozytywnym wpływem na zysk operacyjny w czwartym kwartale tego roku.

Kopalnia zyska, co z emerytami? 

(…)

Więcej o deputatach węglowych, w tym poradnik, jak otrzymać rekompensatę 10 tys. zł netto w papierowym (dostępnym w punktach sprzedaży) i elektronicznym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (CZYTAJ TUTAJ).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE