Reklama

Reklama

Czy w Łęcznej ślub cywilny można wziąć w każdą sobotę?

Opublikowano: sob, 14 lut 2015 00:05
Autor:

Czy w Łęcznej ślub cywilny można wziąć w każdą sobotę?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno na blogu LLE24.pl znanym z krytyki łęczyńskiego ratusza pojawiła się informacja o tym, że Urząd Stanu Cywilnego w Łęcznej w ogóle nie udziela ślubów w lutym ze względu na… post. Taką odpowiedź miała usłyszeć czytelniczka bloga, kiedy spytała o możliwość odbycia ceremonii 28 lutego. Spytaliśmy więc Teresę Siepsiak, kierowniczkę łęczyńskiego USC, dlaczego mieszkanka Łęcznej nie mogła odbyć ślubu tego dnia? 

Reklama

Wcześniej jednak zadzwoniliśmy do urzędów stanu cywilnego w innych miastach o podobnej wielkości do Łęcznej. Jako że śluby udzielane są najczęściej w sobotę, czyli w dniu wolnym od pracy wszędzie zasada jest taka, że na ceremonie ślubne wyznaczana jest jedna albo dwie soboty miesiąca po to, aby nie generować dodatkowych kosztów sobotniego wynagrodzenia pracowników. Na przykład w Świdniku śluby odbywają się zwykle w dwie soboty w miesiącu i pary muszą dostosować się do harmonogramu pracy urzędu.

- Dlaczego śluby cywilne miałyby nie odbywać się w post? Czyj to wymysł? – pytała w rozmowie telefonicznej Teresa Siepsiak, kierowniczka USC w Łęcznej. – Nie pamiętamy żadnej sytuacji, w której pracownik urzędu jako przyczynę odmowy ślubu wskazywał post – dodała.

- Nie udzielamy ślubów w lutym – miał jednak usłyszeć autor wpisu na LLE24.pl. Dzisiaj są walentynki, dlatego aż sześć par pobierze się w łęczyńskim urzędzie. Być może chodziło o to, że dziś już nie można zapisać się na luty, ponieważ ceremonię zgłaszamy minimum miesiąc wcześniej?   

Zasady udzielania ślubów cywilnych w Łęcznej Terasa Siepsiak wyjaśniła obszerniej w mailu wysłanym do naszej redakcji:

„Termin ślubu ustala się biorąc pod uwagę oczekiwania osób zamierzających zawrzeć związek małżeński.

Ze względów organizacyjnych (obsada etatowa urzędu) nie ma możliwości, ani potrzeby udzielania ślubów we wszystkie dni miesiąca. Śluby udzielane są w każdy dzień roboczy i w co najmniej jedną sobotę miesiąca. Po wybraniu terminu sobotniego przez jedną parę, kolejne zainteresowane pary ustalają w tym samym dniu godzinę swojego ślubu. W wyjątkowych sytuacjach rodzinnych możliwa jest organizacja ceremonii w kolejną sobotę miesiąca. W miesiącu lutym sześć par chciało zawrzeć związek małżeński w walentynki 14 lutego i urząd im to umożliwił.

W sąsiednich gminach w soboty śluby praktycznie nie są udzielane, a zainteresowane osoby korzystają często z Urzędu Stanu Cywilnego w Łęcznej. Związek małżeński można zawrzeć w dowolnie wybranym USC w kraju. W miastach podobnych do Łęcznej śluby udzielane są w konkretną jedną sobotę miesiąca (w Lubartowie na przykład w ostatnią sobotę miesiąca).

W marcu nikt nie zgłosił zamiaru zawarcia związku małżeńskiego.”

Warto dodać, że od 1 marca będzie można wziąć ślub cywilny także w plenerze. Koszt takiej ceremonii wyniesie 1000 zł. Urzędy pracują obecnie nad zasadami odbycia plenerowego ślubu, w niektórych miastach będzie się on odbywać na przykład tylko na tygodniu. Jak będzie w Łęcznej? – przekonamy się wkrótce.   

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.