Reklama

Reklama

Ceny wody i ścieków w Łęcznej pójdą w górę (wideo)

Opublikowano: wt, 26 maj 2015 09:44
Autor:

Ceny wody i ścieków w Łęcznej pójdą w górę (wideo) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dlaczego miasto zwiększy stawkę za odbiór ścieków o prawie 9 proc.? 

Reklama

Od lipca mieszkańcy Łęcznej zapłacą 3,27 zł brutto za 1 m sześc. wody (obecnie stawka wynosi 3,24 zł) i 7,34 zł za odbiór 1 m sześc. ścieków (dzisiaj 6,75 zł). Cena wody wzrośnie o 1 proc., a ścieków aż o 8,8 proc. Z czego wynika podwyżka?

Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej Marek Martyn tłumaczy podwyżkę cen ścieków wysokimi kosztami wynikającymi z lokalnych uwarunkowań.

- Koszty te generuje wykonanie znacznej części kanalizacji w mieście w systemie podciśnieniowym i samo usytuowanie oczyszczalni, która znajduje się kilka kilometrów za miastem, co rodzi konieczność pompowania wszystkich ścieków kilkadziesiąt metrów pod górę – mówi prezes PGKiM, Marek Matryn.

-  Na ściekach, w roku obrachunkowym poprzedzającym wprowadzenie nowych taryf, spółka odnotowała ponad 370 tys. zł straty. Utrzymywanie takiej sytuacji to działanie na szkodę spółki – dodaje.

Za wodę i ścieki nadal płacimy solidarnie, mimo że koszty dla mieszkanców bloków są dużo mniejsze, bo korzystają z kanalizacji grawitacyjnej.  Usługa jest droższa dla mieszkańców osiedla Słonecznego, Pasternika i Starego Miasta, bo właśnie tam poprowadzono wspomnianą kanalizację podciśnieniową.

Zaproponowane przez PGKiM stawki za wodę i ścieki weryfikowane były wcześniej przez burmistrza. - Zaniepokoił mnie tak duży wzrost stawek na ściekach. Trudno jednak podważać dane księgowe. W toku weryfikacji zaproponowałem jednak zminimalizowanie marży zysku na tej działalności i taryfa w tej części została przez spółkę poprawiona. Zweryfikowane stawki są więc wynikiem kompromisu – mówi burmistrz Łęcznej, Teodor Kosiarski.

Burmistrz podkreśla, że przez ostatnie trzy lata udawało się utrzymać ceny na tym samym poziomie dzięki ograniczaniu kosztów działalności. - Większość cen w tym czasie znacząco rosła i stało się jasne, że dla zapewnienia ciągłości świadczonych usług spółka musi zweryfikować własne taryfy. Tak dzieje się w większości miast. Przykładowo od 2011 roku ceny wody i ścieków w Lublinie wzrosły o ponad 16%. W przypadku Łęcznej ten wzrost to 10,8% na przestrzeni pięciu lat – dodaje Kosiarski.

Z publikowanych statystyk na 889 miejscowości Łęczna obecnie znajduje się na 426 miejscu pod względem wysokości cen wody i ścieków. W województwie lubelskim zajmuje 19 miejsce z 63 ujętych miejscowości (przypomnijmy, że za 1 m sześc. płacimy łącznie 9,99 zł plus 26 zł za podgrzenie 1 m sześc. wody). 

Projekt uchwał w sprawie zatwierdzenia taryf będzie przedmiotem obrad rady miejskiej na najbliższej sesji, która planowana jest na 3 czerwca. Jednak bez względu na wynik głosowania nowe taryfy będą obowiązywać od lipca. 

 

O kosztach utrzymania kanalizacji podciśnieniowej zrobiło się głośno na przełomie roku, kiedy przedsiębiorstwo PGKiM zaproponowało przejęcie części kosztów bezpośrednio przez użytkowników kanalizacji podciśnieniowej, czyli mieszkańców osiedla Słonecznego, Pasternika i Starego Miasta. Po sprzeciwie mieszkańców tych osiedli przedsiębiorstwo komunalne wycofało się z pomysłu. Wideo na ten temat:

Zdjęcie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.