Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty to jedna z najpopularniejszych receptur na tradycyjne polskie zupy. Kwaskowate danie o charakterystycznym aromacie nie jest trudne w przygotowaniu, ponieważ prawdziwym kluczem do udanej zupy są dobre składniki. Jakie pozycje zawiera przepis na kapuśniak?

Przepis na kapuśniak – składniki

Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty nie jest trudny i zawiera tylko kilka składników. Kluczem do przygotowania tej tradycyjnej zupy jest wywar, który nadaje całej potrawie oryginalnego smaku.
Tak samo jak w przypadku większości zup, bulion na kapuśniak zawiera świeże warzywa takie jak marchewka, pietruszka, seler oraz cebula. Jednak to nie one tworzą charakterystyczny smak zupy. Kapuśniak czerpie swoje aromaty z mięsa, no i oczywiście z kiszonej kapusty.

Jakie mięso na kapuśniak?

Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty mówi, że tradycyjnie zupę przygotowuje się na chudych żeberkach wieprzowych. Jednak według niektórych receptur do przygotowania wywaru na kapuśniak można też użyć wędzonego boczku. Każda ze szkół jest dobra, ale jeszcze lepsza jest trzecia, czyli ta, która zaleca wykorzystanie obydwu rodzajów mięs. Połączenie żeberek i wędzonego boczku zadba o prawdziwą eksplozję smaków oraz aromatów.

Jaka kapusta nada się do zupy kapuśniak?

Kapuśniaku nie da się przygotować bez odpowiedniej kapusty. W końcu to właśnie ona stanowi bazę dania, o czym przypomina nazwa zupy. Tradycyjny przepis na kapuśniak sugeruje, aby do gotowania użyć głowiastej kapusty w formie kiszonej.
Podczas kupowania tego produktu należy wybierać kiszonki wysokiej jakości. Jak je rozpoznać? W składzie dobrej kapusty nie powinno znajdować się nic poza solą, pieprzem i ewentualnie marchewką. Jeśli kiszonka ma w sobie kwas octowy lub mlekowy, to nie warto jej brać.

Jak przygotować kapuśniak z kiszonej kapusty?

Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty zawiera kilka łatwych kroków, z którymi poradzą sobie nawet niewprawieni kucharze. Od czego zacząć gotowanie zupy? Na początku trzeba zagotować małe kawałki żeberek w wodzie z dodatkiem przypraw takich jak sól, pieprz, ziele angielskie oraz liść laurowy.

Mięsny wywar musi gotować się pod przykryciem na małym ogniu. Czas takiej obróbki to co najmniej 90 minut, a maksymalnie nawet dwie godziny. Kiedy bulion będzie dochodził, można pokroić warzywa w kostkę. Po upływie wyznaczonego czasu należy wrzucić je do garnka. Następnie trzeba pozostawić całość do gotowania przez kolejne 30 minut.

Ostatnim krokiem przepisu na kapuśniak jest przysmażenie boczku z poszatkowaną kiszoną kapustą oraz cebulą. Potem wystarczy tylko dodać te składniki do gotującego się wywaru. Choć w tym momencie zupa jest już gotowa, to opcjonalnie można ją jeszcze trochę urozmaicić. Jeśli ktoś lubi kwaśny smak, to może dolać do garnka sok z kiszonej kapusty.

Później pozostaje już tylko rozlewać kapuśniak do talerzy i podawać do stołu. Podczas serwowania zupy warto posypać ją koperkiem, który idealnie do pasuje do smaku tego tradycyjnego dania

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy