reklama
reklama

Hodowla żółwia nie jest trudna

Opublikowano:
Autor:

Hodowla żółwia nie jest trudna - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Żółwie domowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to zwierzęta stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ale przed zdecydowaniem się na zakup żółwia warto wiedzieć kilka rzeczy.
reklama

Warto wiedzieć że w warunkach domowym możemy hodować żółwie lądowe, ale również wodno-lądowe. Jeśli wybierzemy żółwia lądowego wystarczy zwykłe terrarium, w wypadku wodno-lądowego – będziemy potrzebować akwaterrarium z wysepką. Oba rodzaje żółwi wymagają lamp, które zapewnią im odpowiednią temperaturę. Akwaterrarium należy też wyposażyć w filtr wody. Żółwie w domowej hodowli wymagają też odpowiedniego podłoża – dla żółwi lądowych najlepsza będzie mieszanka ziemi z torfem, a do środowiska wodnego najlepiej nada się żwir. Same wymiary terrarium powinny zapewniać żółwiowi odpowiednią przestrzeń do aktywności fizycznej i wykonywania naturalnych zachowań takich jak kopanie, poszukiwanie pożywienia czy zakopywanie się.

Karmienie żółwia

Dorosłe żółwie należy karmić 2-3 razy w tygodniu, młode (mniej niż 6 miesięcy) – codziennie. Jeśli w terrarium mieszka więcej żółwi młode warto karmić w innym miejscu, tak aby mieć pewność, że otrzymują odpowiednią ilość pożywienia. Porcja pożywienia powinna wynosić tyle, ile żółw zdoła zjeść w 3-5 minut. Niezjedzone resztki należy zabierać z terrarium, ponieważ po przeniknięciu do podłoża mogą się zmieniać w niebezpieczne dla żółwia skupiska bakterii.

Wbrew obiegowej opinii żółwia nie należy karmić sałatą, bo może to prowadzić do poważnych problemów z jego zdrowiem. Karmienie go nabiałem i mięsem też jest złym pomysłem. Dieta żółwia powinna być zróżnicowana. Żółwia lądowego najlepiej karmić ziołami i roślinami polnymi takimi jak mniszek lekarski, pokrzywa czy różne odmiany kończyny. Gotowe karmy dla żółwi są zwykle wysoko białkowe i niskobłonnikowe, dlatego ich stosowanie warto ograniczyć do 4 razy w miesiącu. Dietę żółwia wodno-lądowego należy rozszerzyć o skorupiaki, mięczaki i rybki -  podawane w całości zapewnią żółwiowi cenne źródło wapnia.

Pielęgnacja żółwi

Żółwie należy kąpać raz w tygodniu. Należy wkładać je do miski wypełnione niewielką ilością ciepłej wody na 10-15 minut. Kąpiel nie tylko usuwa zabrudzenia ze skóry i skorupy, ale też wspomaga jego procesy trawienne. Po kąpieli należy osuszyć go ręcznikiem i wetrzeć w skorupę pielęgnacyjny preparat. Należy wybrać taki środek, który ma działanie antybakteryjne oraz antygrzybicze. 

Odpowiednia pielęgnacja i żywienie pozwolą nam przez lata cieszyć się naszym pupilem. No właśnie, a ile żyją żółwie?  Długość ich życia zależy od warunków bytowych a także diety. Popularne w Polsce gatunki hodowlane takie jak żółw stepowy czy czerwonolicy żyją około 40 lat. Żółw grecki jest w stanie przeżyć nawet 100 lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama