Reklama

Reklama

Powstała ścieżka edukacyjna „Nadrybie”

Opublikowano: sob, 3 paź 2015 07:25
Autor:

Powstała ścieżka edukacyjna „Nadrybie” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Można tam obserwować 60 gatunków ptaków. Nowa ścieżka zlokalizowana jest wokół zalewu, który utworzył się w miejscu zapadliska po wydobyciu węgla.  

Reklama

Nowa ścieżka edukacyjna umożliwia obserwację różnych typów siedlisk i charakterystycznych gatunków zwierząt. Na ponad dwukilometrowej trasie znajdują się miejsca do odpoczynku, a także przystanki z tablicami edukacyjnymi opisującymi możliwe do zaobserwowania ptaki, płazy, rośliny, motyle, ważki, ssaki i gady.

- Nad Zalewem Nadrybskim możemy zetknąć się z wieloma gatunkami ptaków, także tych rzadkich, wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze. Wiosną spotkamy tu żerujące rybitwy: białoskrzydłą, białowąsą, czarną oraz mewę śmieszkę. Usłyszymy tu m.in.: trzciniaki, rokitniczki, kapturki, piegże czy słowiki szare, a także bąka, którego głos podobny jest do dźwięku dmuchania w butelkę, bączka o brzmieniu przypominającym szczekanie psa, a także wodnika o śpiewie podobnym do kwiku świni – mówi Jarosław Krogulec, kierownik ds. ochrony przyrody z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Budowę ścieżki przyrodniczej sfinansowała spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Lata fedrowania zrobiły swoje i w Nadrybiu utworzył się zalew. – Obszar prowadzonego wydobycia węgla znajduje się w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Powstała w rezultacie niecka, w miarę osiadania wypełniła się wodą, stąd teren ten stał się atrakcyjny dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Postanowiliśmy objąć go szczególną opieką i udostępnić innym. To wspaniałe miejsce do prowadzenia przez szkoły edukacji w bezpośrednim kontakcie z przyrodą – mówi Zbigniew Stopa, prezes Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Utworzenie ścieżki kosztowało kopalnię 80 tysięcy złotych. W przyszłym roku planowana jest rozbudowa budowa pomostów i wieży widokowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.