Reklama

Reklama

Powiat przejmie I LO w Łęcznej? Licealiści mają zwolnić miejsce dla sześciolatków

Opublikowano: pt, 6 mar 2015 14:20
Autor:

Powiat przejmie I LO w Łęcznej? Licealiści mają zwolnić miejsce dla sześciolatków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Od września wszyscy sześciolatkowie będą objęci obowiązkiem szkolnym. W łęczyńskich szkołach może jednak zabraknąć miejsca, aby zapewnić najmłodszym uczniom godne warunki nauki. Dlatego burmistrz chce oddać powiatowi liceum.  

Reklama

Burmistrz zaproponował starostwu przejęcie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego mieszczącego się przy ulicy Szkolnej. Zgodnie z propozycją uczniowie i wszyscy nauczyciele mieliby już od września przenieść się do budynku przy ulicy Bogdanowicza, gdzie mieści się Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka i Zespół Szkół Górniczych.

Prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych to zadanie powiatu, a nie gminy. Mimo to przez lata liceum podlegało pod gminę Łęczna. Jak mówią urzędnicy decyzja o zmianach nie wynika z oszczędności, tylko ze zmian w ustawie o systemie oświaty.

Przypomnijmy, że od 1 września wszystkie sześciolatki zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Od tego obowiązku może zwolnić jedynie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Poza tym od września gmina będzie musiała przyjąć obowiązkowo do przedszkoli wszystkich pięciolatków, a w przyszłych latach także czterolatków i trzylatków.

- Jeśli nie dokonamy optymalizacji naszych placówek oświatowych, we wrześniu będziemy mieli poważny problem logistyczny związany z brakiem miejsc dla najmłodszych uczniów i przedszkolaków – tłumaczy Grzegorz Kuczyński z urzędu miejskiego w Łęcznej.

- Nie możemy pozwolić na to, żeby klasy były przepełnione. Dzisiejszy standard to nieco ponad 20 uczniów w jednej klasie. Nie chcemy też, aby uczniowie chodzili do szkoły na zmiany – dodaje.

Rozmowy burmistrza ze starostą trwają. Urzędnicy ratusza zapewniają, że jeśli dojdzie do przejęcia liceum przez powiat, nikt nie straci pracy, a uczniowie nadal będą pracować z tymi samymi nauczycielami. Przeniesione ma zostać także wyposażenie szkoły, a zmienić ma się jedynie siedziba. 

Jeśli powiat zgodzi się na przejęcie liceum, szkoła przygotuje więcej klas dla sześciolatków, w których oprócz mniejszych krzeseł będą specjalne wykładziny, materiały i pomoce naukowe dla najmłodszych uczniów. Niewykluczone, że dzięki temu w przedszkolach znajdzie się miejsce na utworzenie w Łęcznej grup żłobkowych. 

Zdjęcie 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.