reklama
reklama

Wstyd: Powiat łęczyński nie udostępnił jeszcze miejsc uchodźcom. Starosta: Nie ma potrzeby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wstyd: Powiat łęczyński nie udostępnił jeszcze miejsc uchodźcom. Starosta: Nie ma potrzeby - Zdjęcie główne

Jak tylko wybuchła wojna u naszych wschodnich sąsiadów, mieszkańcy Łęcznej stanęli na wysokości zadania. Praktycznie w ciągu doby zamienili halę zapaśniczą przy ul. Staszica w Łęcznej w noclegownię, w której uciekające przed wojną kobiety i dzieci mogą odpocząć w cieple przed dalszą podróżą. Jako że hala była akurat w remoncie, noclegownia powstała dosłownie z gruzowiska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Jeden punkt noclegowy założony przez Konrada Płazę, trenera sekcji MMA Górnika Łęczna, przyjął więcej Ukraińców niż 18 oficjalnie zgłoszonych punktów na terenie powiatu łęczyńskiego. Mimo to wolontariusze od miesiąca nie mogą doprosić się żadnej pomocy od urzędników starostwa. Tymczasem radni na ostatniej sesji pytali, dlaczego powiat nie przyjął do tej pory żadnego uchodźcy we własnych budynkach.
reklama

Pomagają ludzie i punkty gminne

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Łęczyńskiego Magdalena Żmuda, inspektor ds. zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Łęcznej przedstawiła, jak w naszym powiecie wygląda pomoc udzielana uchodźcom z Ukrainy.

Poinformowała, że na terenie powiatu łęczyńskiego do prowadzonej przez wojewodę bazy zgłoszono 18 obiektów, w których jest 365 miejsc dla uchodźców. Trafiają oni do naszego z punktów recepcyjnych, które powstały m.in. w Chełmie, Hrubieszowie i Dorohusku.

- W sumie z kwaterunku instytucjonalnego w miejscach stworzonych na polecenie wojewody skorzystały już u nas 552 osoby – poinformowała Magdalena Żmuda.

Takie punkty w naszym powiecie zorganizowały gminy i prywatne firmy (lista w ramce obok). Na dzień 24 marca w tych punktach przebywały 273 osoby.

Starostwo Powiatowe w Łęcznej dysponuje środkami, które można wykorzystać na pomoc uchodźcom. O szczegóły należy pytać pod nr. tel. 81 531 52 82 (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych).

Pomaga także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które kieruje do uchodźców m.in. pomoc psychologiczną. Starostwo utworzyło także powiatowy hub, w którym zbierane są nadwyżki ze zbiórek dla Ukraińców.

Wicestarosta: "Nie ma takiej potrzeby, żeby gromadzić nie wiadomo ile osób"

Radni pytali, czy także starostwo przygotowało miejsca dla uchodźców w swoich budynkach. - W Kijanach obiekt na 20 miejsc nie jest jeszcze uruchomiony, jest zgłoszony do bazy. W najbliższym czasie będzie też zgłoszony obiekt w Witaniowie – odpowiedziała inspektor Żmuda.

(...)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama