reklama
reklama

Pierwsza Dama w Łęcznej

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Agata Kornhauser–Duda, żona Prezydenta RP odwiedziła wczoraj Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, gdzie trwa szkolenie personelu medycznego z Ukrainy z zakresu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej pacjentom z oparzeniami.
reklama

W ramach wymiany doświadczeń czterdziestu ukraińskich lekarzy i specjalistów rehabilitacji ma możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych seminariach i stażach z zakresu leczenia głębokich oparzeń. Medycy z Ukrainy poznają teorię, a także biorą udział w zajęciach praktycznych, w tym prowadzonych w Centrum Symulacji Medycznej.

Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama RP rozmawiała w Łęcznej z uczestnikami szkolenia, a także z personelem szpitala: dyrektorem Krzysztofem Bojarskim, zastępcą dyrektora ds. medycznych, Piotrem Tomaką i profesorem Jerzym Strużyną, szefem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej.

Jak wyjaśniła, o potrzebie zorganizowania szkolenia na oddziale oparzeniowym dowiedziała się podczas swojej wrześniowej wizyty we Lwowie. Miesiąc później omówiła ten temat z żoną Prezydenta Ukrainy i tak zrodziła się inicjatywa współpracy polskiej i ukraińskiej kadry medycznej.

Uczestnicy trwającego kursu przyznali, że to dla nich bardzo cenne doświadczenie, bo zdobywane w Łęcznej umiejętności są szczególnie przydatne w ich kraju, gdzie od niemal roku trwa wojna.

Dopytywani przez panią prezydentową o warunki pracy lekarzy w ich ojczyźnie, mówili o trudach związanych m. in. z brakami specjalistycznego sprzętu w szpitalach. Rozmówcy wspólnie zgodzili się w tym kontekście co do potrzeby kontynuowania systemowego wsparcia. Lekarze z Ukrainy nie kryli wzruszenia, opowiadając o swojej codzienności, ale i wyrażając wdzięczność Polakom za pomoc, jakiej udzielili swoim sąsiadom.

– Często mówi się, że przykład idzie z góry. Ale tym razem było odwrotnie. Nikogo w Polsce nie trzeba było namawiać do pomocy, to był odruch serca i prawdziwe pospolite ruszenie – mówiła Agata Kornhauser–Duda, która wyraziła pełne uznanie i podziw dla młodych lekarzy za ich wytężoną pracę w tak trudnych warunkach. Pytała też o kwestie organizacyjne związane z wyjazdem oraz o wskazówki, jak mogłyby wyglądać następne edycje szkoleń.

Stwierdziła też, projekt wsparcia ukraińskich medyków zrealizowano z pomocą wielu różnych podmiotów.

– To duże przedsięwzięcie, ale udało się, z czego bardzo się cieszę. Dziękuję panu dyrektorowi, panu staroście, całemu personelowi medycznemu za zorganizowanie szkolenia – mówiła.

Zwracając się do gości z Ukrainy, Agata Kornhauser–Duda prosiła o przekazanie pozdrowień kolegom z pracy i swoim bliskim. – Zawsze są państwo u nas miłe widziani – zapewniła.

Realizację programu wspierają Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Zdrowia w Polsce i Ukrainie.

źródło: www.prezydent.pl

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama