Reklama

Reklama

Łęczna: Uczniowie szkoły górniczej na praktykach między Olimpem a Morzem Egejskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Technicy mechanicy i elektrycy zdobywali praktyczne umiejętności w słonecznej Grecji. Było to możliwe dzięki projektowi Erasmus+.

Reklama

Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej od kilku lat zdobywają wiedzą praktyczną podczas praktyk zawodowych w Grecji i we Włoszech. Tym razem w pierwszej połowie października do słonecznej Hellady wyruszyło 24 uczniów.

Uczyli się zawodu...

Młodzież przez dwa tygodnie zdobywała doświadczenie zawodowe, ucząc się u miejscowych pracodawców. Technicy mechanicy zdobywali wiedzę praktyczną w autoserwisie, poznali m. in. budowę układu rozrządu oraz rodzaje dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej. Pracowali na stanowiskach serwisowych pod okiem specjalistów.

Technicy elektrycy poznawali urządzenia elektroniczne, ich funkcje, parametry oraz lokalizowanie ich uszkodzeń. Poznawali tajniki programowania inteligentnych domów, programowali płytki mikroprocesorowe Arduino, podłączali układy elektroniczne i montowali je na płytkach prototypowych. Pisali programy w języku C++. Poznali zasady obsługiwania i programowania silnika krokowego, przygotowywali układ sterowania włącznikiem, uczyli się zasady działania Servo mechanizmu. Sterowali wyświetlaczem przy pomocy konwentera I2C. Odbywali też praktyki na budowie, gdzie poznawali sposoby rozmieszczenia instalacji elektrycznych, zapoznawali się także z dokumentacją techniczną.

I zwiedzali starożytne zabytki

Ponadto uczniowie poznawali kulturę, sztukę i tradycje greckie. Odbywali dalsze i bliższe wycieczki m. in. rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiatos (to tam kręcone były fragmenty popularnego filmu "Mamma Mia"). Inną wspaniałą wyprawą był wyjazd na Meteory – malownicze formacje skalne, na których "zawieszone są" prawosławne klasztory (ich niezwykłe piękno rozsławił film z Jamesem Bondem "Tylko dla twoich oczu").

Mieli też okazję zobaczyć Tesaloniki ze starożytną agorą i pomnikiem Arystotelesa. To do mieszkańców tego miasta św. Paweł Apostoł skierował swoje dwa Listy. Uczniowie zwiedzili także bazylikę św. Demetriusza, jeden z najcenniejszych zabytków architektury bizantyjskiej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z punktów wyjazdu był wieczór grecki, podczas którego miejscowi artyści prezentowali narodowe pieśni i tańce. To spotkanie zakończyła dyskoteka dla młodzieży.

W trakcie wyjazdu uczniowie poznawali także atrakcje turystyczne regionu: Zamek Platamonas – pamiętający czasy wypraw krzyżowych, malowniczo położone miasteczko Stary Plantaleimonas, a także Wąwóz Enipeas z Wanną Afrodyty!

Atrakcyjne było także samo zakwaterowanie w turystycznej miejscowości Platamonas, położonej w południowej części Riwiery Olimpijskiej. Z jednej strony roztaczał się tam piękny widok na mityczną górę Olimp, a z drugiej na Morze Egejskie.

źródło: Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej, www.powiatleczynski.pl  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy