Reklama

Reklama

Jeże mają w Łęcznej swój rezerwat

Opublikowano: sob, 30 paź 2021 07:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Łęczyńskie przedszkolaki wraz ze swoją rodziną zbudowały domki dla jeży i wiewiórek. A wszystko dzięki konkursowi ogłoszonemu przez panie z przedszkola.

Reklama

Te malutkie kolczaste kuleczki, którymi są jeże przed nadejściem mrozów zapadają w sen zimowy, a już jesienią poszukują dogodnych miejsc do przezimowania. Skrupulatnie budują domki z liści i innych materiałów roślinnych.

Powstało 27 domków

Z każdym dniem stają się coraz bardziej ociężałe, jednak wciąż walczą o przeżycie. Niestety, z roku na rok, ich liczba w Polsce spada.

Pomóc jeżom postanowiły przedszkolaki i ich rodziny, a także pracownicy Przedszkola Publicznego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej. Nie zapomnieli przy tym także o wiewiórkach.

A wszystko zaczęło się od ogłoszenia rodzinnego konkursu w ramach akcji „Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza”. Trzeba było w nim zbudować rezerwat dla jeży, a także domki dla wiewiórek.

- Ilość zgłoszonych prac była dla nas bardzo miłym zaskoczeniem, uczestnicy wykazali się nie lada pomysłowością i wiedzą na temat warunków bytowania jeży i wiewiórek. Dzieci z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami skonstruowali łącznie 27 domków – mówi Katarzyna Gańska, dyrektor przedszkola „Jedynki”.      

I dodaje: - Każdy domek i karmnik był wyjątkowy, przyciągał wzrok, budził zachwyt i szerokie uznanie wśród organizatorów oraz oglądających wystawę pokonkursową rodziców i  gości

To nie pierwsza taka akcja

Akcja „Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza” to kolejny pomysł na pomoc dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej prowadzonej przez przedszkole.

- Mamy już wokół przedszkola umieszczone budki lęgowe dla sikorek i kosów, hotele dla pszczół i dzikich zapylaczy oraz karmniki dla ptaków i wiewiórek. Schronienia dla jeży to będzie kolejny element wyposażenia ogrodu przedszkolnego – cieszą się pracownicy przedszkola.                                          

Wykonane domki zostały przekazane łęczyńskim placówkom i instytucjom m. in. Urzędowi Miejskiemu, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej, Centrum Kultury w Łęcznej, Parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej oraz szkołom i przedszkolom. 

- Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy wykonali domki i wyrazili zgodę na umieszczenie swoich prac w różnych zakątkach miasta – kończy dyrektor Gańska.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.