Reklama

Reklama

Czy powiat zerwie współpracę z białoruskim samorządem? Starosta odmawia odpowiedzi. Bo obcy wywiad...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy powiat zerwie współpracę z białoruskim samorządem? Starosta odmawia odpowiedzi. Bo obcy wywiad... - Zdjęcie główne

Czy powiat łęczyński nadal chce współpracować z białoruskim samorządem? - starosta Krzysztof Niewiadomski (PiS) odmawia odpowiedzi na to pytanie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie - Rozpowszechnianie informacji o podejmowanych decyzjach w zakresie współpracy lub jej ograniczania z Białorusią, mogłoby stać się impulsem do podejmowania czynności choćby wywiadowczych przez służby innych państw - twierdzi rzeczniczka starosty Krzysztofa Niewiadomskiego (PiS), która w ten sposób odmawia "Wspólnocie" udzielenia informacji, czy powiat zamierza zerwać współpracę z białoruskim Rejonem Lachowickim.

Reklama

W związku z agresją Rosji na Ukrainę wiele polskich samorządów zerwało współpracę z partnerami w Rosji i na Białorusi. A to z tego powodu, że reżim Łukaszenki wspiera Putina w wojnie przeciwko naszym wschodnim sąsiadom, m. in. udostępniając swoje terytorium rosyjskim żołnierzom atakującym Ukrainę, a także pozwalając na wystrzelanie z Białorusi  rakiet na Ukrainę.

Już 3 marca, czyli tydzień po wybuchu wojny radni Lublina zdecydowali o zerwaniu współpracy z białoruskim Brześciem, a z frontonu lubelskiego ratusza zdjęto tabliczkę informującą o współpracy Lublina z Brześciem.

Starostwo nie powie

Media w całym kraju donoszą o kolejnych samorządach, które zdecydowały się zakończyć z białoruskimi miastami. Radni decydują o tym na jawnych sesjach, transmitowanych w Internecie.

Białoruskiego partnera ma także samorząd powiatu łęczyńskiego. Czy zerwie współpracę z Rejonem Lachowickim? – zapytaliśmy starostę Krzysztofa Niewiadomskiego (PiS).

Oto odpowiedź jego rzeczniczki, Magdaleny Kucy: "Podawanie informacji, o które Pan wnosi, mając na względzie aktualną sytuację, zarówno w kraju jak i na świecie, może nieść realne zagrożenie dla ludności cywilnej, a także mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie zadań m. in. w zakresie obrony narodowej. Ponadto rozpowszechnianie informacji o podejmowanych decyzjach w zakresie współpracy lub jej ograniczania z Białorusią, mogłoby stać się impulsem do podejmowania czynności choćby wywiadowczych przez służby innych państw".

Miasto zawiesiło współpracę

Współpracę z białoruskimi partnerami zawiesili za to radni miejscy. I nie robią z tego żadnej tajemnicy. 

Na sesji, 30 marca, radni podjęli uchwałę o zawieszeniu współpracy z miastem Wołożyn w obwodzie mińskim na Białorusi, z którym Łęczna nawiązała partnerstwo w 2019 r.

Początkowo projekt uchwały zakładał zerwanie stosunków, ale radni postanowili złagodzić treść.

– Partyzantka białoruska wspomaga obecnie obronę Ukrainy przed imperialistycznym atakiem Federacji Rosyjskiej, między innymi w Kijowie i okolicach. Działa tam kilkusetosobowy batalion imienia Kastusia Kalinouskiego, naszego wspólnego bohatera z czasów powstania styczniowego – argumentował radny Grzegorz Pelica.

- Protesty Białorusinów przeciw reżimowi Łukaszenki i sfałszowanym wyborom prezydenckim pochłonęły wiele ofiar, a opozycjoniści ciągle znajdują się w więzieniach, na zsyłce lub wygnaniu. Łęczną łączy z ludem białoruskim ciągle niespłacona wdzięczność za ogromne wsparcie w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 roku – dodał.

Współpraca między Łęczną a Wołożynem została zawieszona na czas nieokreślony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy