Reklama

Reklama

Cyców: Nigdzie indziej nie znajdziesz takiego koziołka Matołka, łosia, bociana ani takiej podpałki

Opublikowano: pt, 8 paź 2021 16:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie W Warsztacie Terapii Zajęciowej praca wre. Docieplają budynek, ogrodzili i zagospodarowują działkę. W przyszłym roku bardzo chcieliby zacząć budowę mieszkań wspomaganych dla podopiecznych, którzy nie mają już rodziców bądź sam rodzic wymaga opieki na tyle, że nie jest w stanie zająć się swoim dorosłym niepełnosprawnym dzieckiem.

Reklama

Zwrócili się o wsparcie do wszystkich naszych gmin, bo też uczestnikami zajęć w Janowicy są mieszkańcy całego powiatu łęczyńskiego.

Remontują i występują  

Przez ostatnie lata obecni byli w parafiach, szkołach na festynach i dożynkach śpiewając, tańcząc, oferując swoje wyroby i zbierając na rozbudowę WTZ w ramach ogólnopolskiej Kampanii Kilometry Dobra. Starali się jak najwięcej "zarobić", dużo też zrobili w tym roku. 

- W ramach konkursu ogłoszonego przez PFRON otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację dwóch projektów, 200 tys. zł na docieplenie budynku, które właśnie trwa i już widać, że będzie wyglądał jak nowy - wylicza Maria Lisek-Zięba, kierownik WTZ i przewodnicząca łęczyńskiego Koła PSONI. - Z kolei za 80 tys. zł dofinansowania m.in. zagospodarowujemy działkę, przygotowując teren do nasadzeń, utworzenia tam ścieżek edukacyjnych i zamontowania siłowni zewnętrznej.   

Doskonalą się również artyści z WTZ. Ostatnio zostali poproszeni o występ na gali wręczenia nagród "Lodołamacze 2021" - patrz fotografia. 

- To dla nas wielki sukces - podkreśla Maria Lisek-Zięba.   

Opieka i wspomaganie   

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy i Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej w lipcu obchodziły podwójną rocznicę: 30-lecie Stowarzyszenia i 20-lecie Warsztatów. Są szkołą życia dla osób powyżej 16 lat. Prowadzą rehabilitację zawodową, ruchową, psychologiczną oraz społeczną 32 podopiecznych, którzy uczą się samodzielności przez aktywny udział w zajęciach w siedmiu pracowniach. Mają możliwość rozwijania zdolności tanecznych, recytatorskich, wokalnych i teatralnych w zespołach "Figiel"  i "Bębnoludy" i od czterech lat walczą o każdą złotówkę w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Kilometry Dobra". Wszystkie datki z loterii, kiermaszy i licytacji przeznaczają właśnie na budowę mieszkań  wspomaganych, umożliwiających osobom z niepełnosprawnością intelektualną samodzielne życie w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego. Są szansą na zapewnienie im całodobowej opieki w razie choroby lub śmierci rodziców czy opiekunów i na pomoc w samodzielnym, codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

 To jedyna droga

 Te mieszkania - dla siedmiu osób - to dla społeczności WTZ i łęczyńskiego Koła PSONI priorytet, bo nie mamy w naszym powiecie żadnej tego typu całodobowej placówki opiekującej się dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. 

- Zwróciliśmy się o pomoc do wójtów gmin, z których mamy uczestników, aby podjęli uchwały wspomagające nas, bo składając wniosek z zapewnieniem, że gmina dołoży nam pewną kwotę do budowy, będziemy dysponować wkładem własnym, a bez uchwał zabezpieczających udział gminy znowu nam zabraknie i inwestycja może się odwlec o rok - tłumaczy Maria Lisek-Zięba.

- Jest to bezsprzecznie inicjatywa bardzo potrzebna, w miarę możliwości finansowych gmina się w nią włączy, będziemy szukać na ten cel pieniędzy w nowym limicie dotacji europejskich i krajowych - powiedział Wiesław Pikuła, wójt gminy Cyców, w której ma swoją siedzibę WTZ.   

JAK POMÓC?

Do nabycia - rękodzieło z WTZ. Są makramy, drewniane ozdoby do ogrodu, podpałka, maskotki.

Kontakt - PSONI Koło w Łęcznej: tel. 81 752 40 16, ul. Świętoduska 2, 21-010 Łęczna i WTZ W JANOWICY: tel. 82 567 70 64, Janowica 27, 21-070 Cyców;

DOŁĄCZ DO GRONA DARCZYŃCÓW – LICZY SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA KONTO BANKOWE:

B.S.Łęczna 36 8693 0006 0000 3812 2003 0001

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.