Reklama

Reklama

UOKiK odrzuca skargę Bogdanki

Opublikowano: pon, 29 cze 2015 16:04
Autor:

UOKiK odrzuca skargę Bogdanki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria Urzędnicy uważają, że sprzedaż węgla poniżej kosztów wydobycia to racjonalne działanie Kompanii Węglowej, dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że skarga Bogdanki jest bezzasadna. Przypomnijmy, że łęczyńska kopalnia zarzuca Kompanii Węglowej stosowanie nioeuczciwych praktyk rynkowych oferując odbiorcom dumpingowe ceny. 

Reklama

UOKiK stwierdził, że Kompania Węglowa naruszyłaby prawo antymonopolowe, gdyby dominowała na rynku węgla. Jej udział w europejskim rynku jest jednak niższy niż graniczne 40 procent.

Władze Bogdanki uważają, że śląska spółka sprzedaje węgiel po zaniżonych cenach, bo liczy na pomoc finansową państwa. Ten zarzut UOKiK również uznał za bezzasadny, ponieważ - jak czytamy w komunikacie - „spółka ta nie jest uprawniona do tego typu pomocy” (pomoc publiczna ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń). Bogdanka mówiła jednak, że pomocą publiczną jest m. in. odroczenie zaległości podatkowych i składek ZUS.

Dalej w uzasadnieniu czytamy, że działania Kompanii Węglowej są racjonalne, bo „zaobserwowane obniżki cen stanowią, w opinii UOKiK, efekt działań restrukturyzacyjnych na rynku, mających usprawnić funkcjonowanie spółek węglowych w warunkach konkurencji w czasie kryzysu”.

Przypomnijmy, że znacznie niższe ceny śląska spółka proponuje stałym odbiorcom Bogdanki, przez co łęczyńska kopalnia ograniczyła wydobycie do 8,5 mln ton rocznie i przestała fedrować w weekendy. W związku z kryzysem pracę ma stracić 350 osób. 

fot. lw.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.