dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Szukana fraza:

Data publikacji:

Znaleziono 29 wpisów

W ostatnich latach lekarze coraz częściej  rozpoznają u pacjentów zespół metaboliczny. Nie jest to odrębna jednostka chorobowa, tylko zespół kilku czynników ryzyka chorób układu sercowo -naczyniowego i cukrzycy typu 2. Na rozwój zespołu metabolicznego wpływa brak aktywności fizycznej i wysokoenergetyczna, niewłaściwa dieta, prowadząca do nadwagi. Pierwszoplanowym zaleceniem u dla pacjenta z zespołem metabolicznym jest redukcja masy ciała. Wskazana jest stała współpraca z dietetykiem, który pomoże zmodyfikować dotychczasowy styl życia, aby uległy poprawie czynniki, które doprowadziły do powstania zespołu  metabolicznego. Indywidulanie dobrana dieta jest nieodłącznym elementem  leczenia zespołu metabolicznego, wspomaga leczenie farmakologiczne, często pozwala na zmniejszenie dawki leków, a także poprawia samopoczucie i jakość życia pacjenta. Głównym  celem dietetyka jest odpowiednia edukacja żywieniowa pacjenta z zespołem  metabolicznym, która polega przede wszystkim na odpowiednim doborze produktów spożywczych oraz  właściwym sposobie  przygotowywania posiłków. Osobom z zespołem  metabolicznym zalecana jest tzw. terapeutyczna zmiana stylu życia polegająca na: modyfikacji żywienia, redukcji masy ciała, zwiększeniu aktywności fizycznej oraz rezygnacji z palenia papierosów. 

Żywienie w sporcie znacząco wpływa na wyniki sportowe zawodników. Odpowiednio zbilansowana dieta poprawia s a mopoczucie, zwiększa wydolność i wytrzymałość o rganizmu, zwiększy przyswajalność składników odżywczych z przyjmowanej żywności, a przede wszystkim przyśpieszy regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała bezpłodność chorobą społeczną. Problem z zajściem w ciąże dotyka aż 15-20% par w Polsce, a prognozy na kolejne lata są mało optymistyczne. Lekarze i naukowcy istotną rolę w zaburzeniach płodności przypisują nadwadze i otyłości oraz nieprawidłowej diecie.  Normalizacja masy ciała, systematyczna aktywność fizyczna, racjonalna dieta, zwiększają prawdopodobieństwo posiadania potomstwa. Do gabinetu dietetycznego coraz częściej zgłaszaja się pacjentki pragnące zajść w ciąże, jednak wielokrotne próby okazują się bezowocne. W wielu przypadkach zastoswanie się do zaleceń dietetycznych i zmiana stylu życia doprawadzają do upragnionej ciąży. Z doświadczenia zaobserwowaliśmy, że już po kilku tygodniach zmianionej diety organizm kobiety staje się bardziej podatny na zapłodnienie. 

Problem nadużywania kofeiny kojarzony jest wyłącznie z osobami dorosłymi, gdyż większość rodziców nigdy nie poda swojemu dziecku filiżanki kawy. Kofeina również znajduje się w napojach typu cola, które często podawane są dzieciom do picia. Żywność i napoje z kofeina są wszędzie, zawierają ją np. desery, jogurty, lody, napoje niegazowane, napoje energetyczne, a nawet leki.

U osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2 ogromną rolę w leczeniu odgrywa aktywność fizyczna. Cukrzycy oprócz leczenia farmakologicznego powinni wspomóc się terapią niefarmakologiczną, na którą składają się dieta i aktywność fizyczna.

Dołącz do
swoich znajomych!