Super wydział w starostwie. W nim radna PiS

Super wydział w starostwie....

W starostwie powstał wydział propagandy – oburzają się opozycyjni radni....
Ta droga rozładuje korek w centrum. Jest koncepcja budowy

Ta droga rozładuje korek w...

Urzędnicy łęczyńskiego ratusza szukają rozwiązań, dzięki którym wyjazd z...
Ferie nie tylko w Łęcznej

Ferie nie tylko w Łęcznej

Dzieci spędzające ferie w Centrum Kultury w Łęcznej nie siedzą w jednym...
Córka wyklętych: "Będę odwoływała się nawet do Strasburga"

Córka wyklętych: "Będę...

14 stycznia rozpoczął się proces apelacyjny w sprawie urodzonej na Zamku...
Podwyżka dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli

Podwyżka dla sołtysów i...

Ze 150 zł na 300 zł wzrosła dieta sołtysów gminy Łęczna i przewodniczących...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
24
Piątek
Styczeń 2020
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Gmina Ludwin zagrożona ptasią grypą [LISTA MIEJSCOWOŚCI]

2020-01-04 12:48:54

Tego nikt się nie spodziewał. Zaraza pojawiła się znienacka i od razu zdziesiątkowała potężne hodowle drobiu w powiecie lubartowskim. Z powodu ptasiej grypy padło lub zostało przeznaczonych do utylizacji ponad 100 tys. sztuk ptaków. - Paniki nie ma, ale ludzie się boją - mówią mieszkańcy i zastanawiają się, czy wirusa nie zagraża ich zdrowiu.

Grypa w zagłębiu. Ale nie tylko u nas

Pierwszy przypadek ptasiej grypy - bardzo zjadliwego wirusa H5N8 - odnotowano 31 stycznia. Wtedy służby weterynaryjne otrzymały wyniki badań indyków z jednej z ferm w miejscowości Stary Uścimów w gminie Uścimów.

- To pierwszy przypadek wykrycia tego typu wirusa u ptaków w Polsce. I pierwszy przypadek ptasiej grypy w województwie lubelskim. Do tej pory nie odnotowaliśmy tej choroby, jako jedyne województwo w kraju - zaznacza Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

We wspomnianym gospodarstwie padła część indyków. Początkowo podejrzewano zupełnie inną przyczynę niż ptasia grypa.

- Wszystko wskazywało na to, że zwierzęta się zatruły. Po otrzymaniu nowej partii paszy indyki zaczęły dostawać jadłowstrętu i padały. Badania wykazały jednak ptasią grypę - opisuje Paweł Piotrowski.

Wirus rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie. Już trzy dni później potwierdzono obecność choroby w czterech różnych gospodarstwach w Starym Uścimowie. Ptasia grypa trafiła tu na idealne warunki do rozwoju - wszak miejscowość ta to zagłębie drobiarskie. Ogromne kurniki, w których dotychczas hodowano tysiące sztuk drobiu stają tu po sąsiedzku, w odległości kilku metrów od siebie.

To jednak nie koniec, bo w piątek poinformowano o potwierdzeniu kolejnych ognisk w województwie lubelskim - w Wólce Orłowskiej w gminie Izbica oraz w Olchowcu Kolonii w gminie Żółkiewka (pow. krasnostawski), czyli w odległości około 70 km od pierwszych ognisk w powiecie lubartowskim. Ptasia grypa zaatakowała też w Wielkopolsce, w miejscowości Topola (pow. ostrowski).

(...)

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 7 stycznia w Twoim punkcie sprzedaży!

 

OBSZAR ZAGROŻONY

W promieniu co najmniej 7 km od ogniska ptasiej grypy wojewoda wyznaczył  obszar zagrożony. W powiecie łęczyńskim znalazły się miejsccowości w gminie Ludwin:Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie.

Dominik Smagała



W starostwie powstał wydział propagandy – oburzają się opozycyjni radni. Nowo utworzony wydział promocji, kultury i turystyki Starostwa Powiatowego w Łęcznej ma większe zatrudnienie niż wydziały...

2020-01-23 16:28:43

14 stycznia rozpoczął się proces apelacyjny w sprawie urodzonej na Zamku Lubelskim Magdaleny Zarzyckiej-Redwan, córki Żołnierzy Wyklętych z Łuszczowa niedaleko Łęcznej. Kobieta domaga się 14...

2020-01-22 13:01:52

Pięciu radnych przygotowało i złożyło już własny projekt uchwały w sprawie wygaszenia mandatu popularnemu bramkarzowi Arkadiuszowi Onyszce. Chodzi o to, że w dniu wyborów nie mieszkał on na...

2020-01-21 20:12:12

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!