Po służbie zatrzymał kompletnie pijanego kierowcę

Po służbie zatrzymał...

Łęczyński policjant zabrał kluczyki kierowcy, który jechał mając ponad 3,5...
Groził, że zacznie strzelać do rodziny

Groził, że zacznie strzelać...

Amunicję i sadzonki konopi miał w domu 62-latek, który po pijanemu...
Filipek po operacji usunięcia guza w USA. Rodzice: udała się

Filipek po operacji...

Wszystko przebiegło bez komplikacji! Filipek oddycha już samodzielnie -...
Za chwilę operacja Filipa. "Bombardujemy niebo"! - apelują rodzice chorego na nowotwór dwulatka z Jawidza

Za chwilę operacja Filipa....

- Prosimy Was o modlitwę i trzymanie mocno kciuków. Żeby wszystko się...
Kto zbierze truskawki? Wójt interweniuje u ministra

Kto zbierze truskawki? Wójt...

Termin 15 czerwca na uruchomienie ruchu granicznego z Ukrainą jest zbyt...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
30
Sobota
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NFZ: Za mało urodzeń na porodówkę w Łęcznej

2019-10-02 09:05:58

Grupa radnych powiatu chce utworzenia w Łęcznej oddziału ginekologiczno-położniczego. Jednak zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia kolejna porodówka w województwie jest niepotrzebna.

Przypomnijmy, że podczas sesji 17 czerwca radni powiatowi podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedur oraz prac związanych z utworzeniem oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej.

Wniosek złożyła komisja ochrony zdrowia i spraw socjalnych, uzasadniając inicjatywę wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, potrzebą społeczną, perspektywami miejsc pracy, rozwoju szpitala i Łęcznej.

Przewodniczący komisji Mirosław Tarkowski podkreślił, że znacznie skróci się czas transportu w razie zagrożenia zdrowia i życia. Powołał się na dwa przypadki martwych urodzeń z naszego powiatu w roku 2017 i fakt, że położne z Łęcznej dojeżdżają do Lublina.

Mówił, że z jego ustaleń i rozmów z NFZ i Urzędem Wojewódzkim wynika, że utworzenie oddziału w Łęcznej jest możliwe i zależne od woli dyrektora szpitala w Łęcznej Krzysztofa Bojarskiego, z którego zdaniem się liczą i "który sobie poradzi".

Łęczna celuje w nisze

Dyrektor Bojarski mówił jednak, że władze szpitala analizowały już temat utworzenia porodówki. Podkreślał, że potrzeba około półtora tysiąca urodzeń, by oddział spełniał kryterium ekonomiczne, a w Łęcznej to około pół tysiąca.

Dyrektor sugerował konieczność zastanowienia się nad tym, w  jakiej sytuacji jest Łęczna, w którą stronę ma zmierzać, jakie powinny tu funkcjonować oddziały, by potrzeba ich istnienia była nie do podważenia. Ale też oparta o szczegółową mapę potrzeb, dane, prognozy na przyszłość i tendencje aktualnie preferowane w ochronie zdrowia. Szukanie tych zakresów świadczeń, które nie będą konkurencyjne wobec świadczeń realizowanych  w szpitalach wokół.

- Nikt nie zakwestionuje Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń, Ośrodka Bariatrii czy gastrologii, na której utworzenie fundusz wyraził zgodę przed dwoma laty i która dziś, dzięki sprzętowi zakupionemu z projektu unijnego, stanie się  unikatowym oddziałem z zabiegami na drogach żółciowych, zabiegami endoskopowymi,  ultrasonografią endoskopową przewodu pokarmowego, czego nie robi nikt w województwie. I to jest droga, czyli specjalizacja w zakresach, które świadczymy – mówił Krzysztof Bojarski.

Dyrektor łęczyńskiego szpitala w związku z uchwałą intencyjną przyjętą przez radnych kolejny raz zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem o możliwość uzyskania kontraktu na działalność oddziału ginekologiczno-położniczego. Odpowiedź przyszła 30 sierpnia.

Wojewoda zdecyduje

NFZ odpowiada, że liczba porodówek w naszym województwie jest "więcej niż wystarczająca", dlatego nieracjonalne byłoby otwarcie kolejnej.

 "Opracowane przez Ministerstwo Zdrowia mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa lubelskiego, wskazują jednoznacznie na konieczność zweryfikowania zasadności istnienia obserwowanej w województwie liczby oddziałów ginekologiczno-położniczych" – czytamy w odpowiedzi dyrektora lubelskiego oddziału NFZ Karola Tarkowskiego.

"Powyższe związane jest z analizą przeprowadzoną na podstawie prognozy opartej na trendach demograficznych i optymalizacji obłożeń (1/3 oddziałów nie ma obłożenia na poziomie nie wyższym niż 50 proc. w skali roku), która wykazała, że w latach 2016-2029 nastąpi spadek liczby hospitalizacji o 14,2 proc. w omawianym zakresie" – dodał Karol Tarkowski.

Na tej opinii NFZ teraz będzie opierał się wojewoda, który zdecyduje, czy wyraża zgodę na utworzenie w Łęcznej porodówki. Można więc spodziewać się decyzji odmownej.

Kamil KuligNa sesji Rady Powiatu w czwartek, 21 maja, radni przyjęli uchwałę "w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Przedszkola Ogólnodostępnego z oddziałami specjalnymi oraz zawarcia porozumienia z Gminą...

2020-05-27 07:35:57

Załoga na 25. miejscu, prezes na 40. - to pozycje Lubelskiego Węgla w zestawieniu zarobków pracowników 48. spółek giełdowych opublikowanym w maju przez portal Business Insider.

2020-05-26 10:51:16

Na biurku starosty jest już wypowiedzenie Anety Zabłockiej, wysoko ocenianej dyrektor ORW, która od zera budowała tę placówkę.

2020-05-27 13:59:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!