Co z elektrownią w Starej Wsi?

Co z elektrownią w Starej...

 - pytamy Mirosława Kowalika, prezesa Enei
GMINA CYCÓW: Pościg za pijanym kierowcą

GMINA CYCÓW: Pościg za...

50-letni mężczyzna kolejny raz wsiadł za kółko kompletnie pijany.
Marihuanę trzymał w lodówce

Marihuanę trzymał w lodówce

Podczas przeszukania wynajmowanego przez 33-letniego łęcznianina mieszkania...
 Trzycyfrowe zarobki Bojarskiego i Miazio

Trzycyfrowe zarobki...

Łącznie ponad 200 tys. zł zarobił w ubiegłym roku dyrektor łęczyńskiego...
Ulicami Łęcznej przeszedł Marsz Różowej Wstążki [ZDJĘCIA]

Ulicami Łęcznej przeszedł...

W minioną niedzielę łęczyńskie Stowarzyszenie Kobiet „Amazonki” zaprosiło...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
23
Środa
Październik 2019
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NFZ: Za mało urodzeń na porodówkę w Łęcznej

2019-10-02 09:05:58

Grupa radnych powiatu chce utworzenia w Łęcznej oddziału ginekologiczno-położniczego. Jednak zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia kolejna porodówka w województwie jest niepotrzebna.

Przypomnijmy, że podczas sesji 17 czerwca radni powiatowi podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedur oraz prac związanych z utworzeniem oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej.

Wniosek złożyła komisja ochrony zdrowia i spraw socjalnych, uzasadniając inicjatywę wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, potrzebą społeczną, perspektywami miejsc pracy, rozwoju szpitala i Łęcznej.

Przewodniczący komisji Mirosław Tarkowski podkreślił, że znacznie skróci się czas transportu w razie zagrożenia zdrowia i życia. Powołał się na dwa przypadki martwych urodzeń z naszego powiatu w roku 2017 i fakt, że położne z Łęcznej dojeżdżają do Lublina.

Mówił, że z jego ustaleń i rozmów z NFZ i Urzędem Wojewódzkim wynika, że utworzenie oddziału w Łęcznej jest możliwe i zależne od woli dyrektora szpitala w Łęcznej Krzysztofa Bojarskiego, z którego zdaniem się liczą i "który sobie poradzi".

Łęczna celuje w nisze

Dyrektor Bojarski mówił jednak, że władze szpitala analizowały już temat utworzenia porodówki. Podkreślał, że potrzeba około półtora tysiąca urodzeń, by oddział spełniał kryterium ekonomiczne, a w Łęcznej to około pół tysiąca.

Dyrektor sugerował konieczność zastanowienia się nad tym, w  jakiej sytuacji jest Łęczna, w którą stronę ma zmierzać, jakie powinny tu funkcjonować oddziały, by potrzeba ich istnienia była nie do podważenia. Ale też oparta o szczegółową mapę potrzeb, dane, prognozy na przyszłość i tendencje aktualnie preferowane w ochronie zdrowia. Szukanie tych zakresów świadczeń, które nie będą konkurencyjne wobec świadczeń realizowanych  w szpitalach wokół.

- Nikt nie zakwestionuje Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń, Ośrodka Bariatrii czy gastrologii, na której utworzenie fundusz wyraził zgodę przed dwoma laty i która dziś, dzięki sprzętowi zakupionemu z projektu unijnego, stanie się  unikatowym oddziałem z zabiegami na drogach żółciowych, zabiegami endoskopowymi,  ultrasonografią endoskopową przewodu pokarmowego, czego nie robi nikt w województwie. I to jest droga, czyli specjalizacja w zakresach, które świadczymy – mówił Krzysztof Bojarski.

Dyrektor łęczyńskiego szpitala w związku z uchwałą intencyjną przyjętą przez radnych kolejny raz zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem o możliwość uzyskania kontraktu na działalność oddziału ginekologiczno-położniczego. Odpowiedź przyszła 30 sierpnia.

Wojewoda zdecyduje

NFZ odpowiada, że liczba porodówek w naszym województwie jest "więcej niż wystarczająca", dlatego nieracjonalne byłoby otwarcie kolejnej.

 "Opracowane przez Ministerstwo Zdrowia mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa lubelskiego, wskazują jednoznacznie na konieczność zweryfikowania zasadności istnienia obserwowanej w województwie liczby oddziałów ginekologiczno-położniczych" – czytamy w odpowiedzi dyrektora lubelskiego oddziału NFZ Karola Tarkowskiego.

"Powyższe związane jest z analizą przeprowadzoną na podstawie prognozy opartej na trendach demograficznych i optymalizacji obłożeń (1/3 oddziałów nie ma obłożenia na poziomie nie wyższym niż 50 proc. w skali roku), która wykazała, że w latach 2016-2029 nastąpi spadek liczby hospitalizacji o 14,2 proc. w omawianym zakresie" – dodał Karol Tarkowski.

Na tej opinii NFZ teraz będzie opierał się wojewoda, który zdecyduje, czy wyraża zgodę na utworzenie w Łęcznej porodówki. Można więc spodziewać się decyzji odmownej.

Kamil KuligŁącznie ponad 200 tys. zł zarobił w ubiegłym roku dyrektor łęczyńskiego szpitala Krzysztof Bojarski. Mimo takich zarobków nie ma on na siebie żadnej nieruchomości ani samochodu.

2019-10-22 13:47:30

Na ostatniej sesji sejmiku województwa radny z Łęcznej Krzysztof Bojarski prosił marszałka o ponowne pochylenie się nad planem przebudowy dróg, bo inaczej na remont trasy nad jeziora będziemy...

2019-10-16 11:14:00

 - pytamy Mirosława Kowalika, prezesa Enei

2019-10-23 12:03:01

NAJNOWSZE OKAZJE

Światowy dzień walki z otyłościa - dni otwarte 24-25 października

Zapraszamy na dni otwarte 24-25 pażdziernika! W tych dniach każdy może skorzystać z konsultacji z dietetykiem i bezpłatnie zbadać się na profesjonalnym analizatorze składu ciała. Dla wszystkich gości przyewidujemy mały dietetyczny poczęstunek :) Ze względu na mocno zapełniony kalendarz...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!