Łęczna: Kino pod chmurką na zakończenie lata

Łęczna: Kino pod chmurką na...

Rodzinny festyn z grami i zabawami dla dzieci, dmuchana zjeżdżalnia, pokazy...
Ludwin słynie z jezior, chleba, makaronu i... pisarza

Ludwin słynie z jezior,...

W sierpniu minęło 28 lat od śmierci Andrzeja Łuczeńczyka. - Wchodzę kiedyś...
Siostra - położna z Etiopii w Łęcznej

Siostra - położna z Etiopii...

Afryka to mnóstwo wyzwań - mówi s. Janina Jenda, Franciszkanka Misjonarka...
Trzech kierowców wpadło jednego dnia

Trzech kierowców wpadło...

Bez prawa jazdy, po pijanemu, z zakazem prowadzenia pojazdów - tacy kierowcy...
Jubileuszowy rajd rowerowy

Jubileuszowy rajd rowerowy

W niedzielę 1 września z Łęcznej do Jaszczowa wyruszy jubileuszowy X rajd...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
25
Niedziela
Sierpień 2019
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Belii, Ludwika, Luizy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Rodzinne piekło pod jednym dachem

2019-05-07 10:18:22

- Całe Ciechanki się na to trzęsą, jak ona ma sumienie go wygnać? Od 10 lat żyje bez prądu, bronią mu chodzić przez podwórze, zaszczuli człowieka – mówi jedna strona konfliktu. - Niech go sobie zabiorą, z nim się nie da żyć – mówi druga.

 

Nieduży parterowy dom w Ciechankach Krzesimowskich. Z sieni jedne drzwi prowadzą do Ryszarda P., pozostałe do rodziny L. W lutym sąd zdecydował o eksmisji Ryszarda P. 

- To granda – mówią kuzyni i znajomi, zebrani w gronie kilku osób na pobliskiej posesji. – On w tym domu mieszka od urodzenia, ma udział w jego budowie, kupił drzewo na tę chałupę, ciesielkę robił. Tak być nie może. Jemu się tam miejsce należy jak psu buda. 

Żeby w XXI wieku bez światła?

- Dopóki pracował, było dobrze. Teraz wyganiają. Jak na starość żyły zwapniałe, nadciśnienie i chore serce – mówią kuzyni i znajomi Ryszarda P.

Ma 70 lat. Kawaler. Samotny. Jest bratem ciotecznym właścicielki posesji. Jego rodzona siostra mieszka w Łęcznej. Jej syn przywozi stryjowi jedzenie. Wozi go do lekarza, czy – teraz - adwokata. Ale jak załamuje ręce rodzona siostra: - Przeganiają nas, nie wpuszczają. Robią trudności.

Siedzimy w kuchni państwa K., sąsiadów i kuzynów obu stron konfliktu:  - Pani, my jego rówieśnicy. Razem się chowaliśmy. Razem do szkoły chodziliśmy. Szkoda chłopa, pomagał ludziom, pracował, miał dryg do roboty, do ciesielki. A to koryto, a to drzwi ludziom robił. Mało u kogo we wsi nie robił. Jemu trzeba opieki, żeby mu ciepło było, a nie takiej poniewierki. On im pomagał ile mógł, a dziś go wyrzucają. Pasował im, dopóki mógł robić. 

- Jak nie mieli na prąd, przyszedł do mnie 400 zł pożyczyć, bo w całym domu odetną. Masz powiedziałem, ale mi buraki oplewisz, a dziś to on bez prądu żyje - wspomina kolega P.

- Świecę sobie świeczką albo latarką - mówi "Wspólnocie" Ryszard P. 

Konflikt w spadku  

Kuzyni mówią: - Ich  jest pięcioro do tego gospodarstwa. Nikt nie wziął spłaty. Jak to jest, że ona właścicielka? Jemu się 1/5 należy. 

Ryszard P: - Sprawę mi zrobiła o eksmisję, odwołałem się. Ja tu mieszkam 70 lat, wcześniej nie było problemów, zaczęły się jakżem zachorował, jej mężowi najbardziej przeszkadzam. 

POZOSTAŁO JESZCZE 80 PROC. TREŚCI

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk Rodzinny festyn z grami i zabawami dla dzieci, dmuchana zjeżdżalnia, pokazy strażackie, a przede wszystkim - kino plenerowe zwieńczą końcówkę wakacji w Łęcznej.

2019-08-20 09:14:46

Afryka to mnóstwo wyzwań - mówi s. Janina Jenda, Franciszkanka Misjonarka Maryi, która od 19 lat pracuje w Etiopii. Kiedy tylko jest w Polsce, przyjeżdża do Łęcznej, do swojej wspólnoty sióstr,...

2019-08-23 09:38:35

Był skok burmistrza w ubraniu do otwieranego po remoncie basenu. - Jest skok na kasę, którą gmina dostała jako dofinansowanie przebudowy basenu - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego...

2019-08-20 09:22:32

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!