866e6f86bc316d297cd288b0b657a9a6.png
Niemcy szukali rakiety, natknęli się na partyzantów

Niemcy szukali rakiety,...

Towarzystwo Przyjaciół Milejowa upamiętni pomordowanych 75 lat temu...
Karol Zawrotniak leci do Argentyny (wideo)

Karol Zawrotniak leci do...

To będzie kolejny hit? Zespół Defis ma nową piosenkę. Muzycy zaprezentowali...
Przedszkole i Żłobek Casper w Łęcznej powiększy się o 300 mkw.

Przedszkole i Żłobek Casper...

Będą trzy nowe, duże, widne i przestronne sale, nowy gabinet terapeutyczny,...
Wypadek w Leopoldowie

Wypadek w Leopoldowie

Siedmioro osób trafiło do szpitala po wczorajszym zderzeniu dwóch osobówek...
Tam gdzie był pomnik bohaterów wjechała koparka

Tam gdzie był pomnik...

Z cmentarza parafialnego w Łęcznej zniknął grób poświęcony pamięci...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
25
Czwartek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Po wypadku dłoń wisiała na zmiażdżonych ścięgnach. Rękę uratowali mu lekarze z Łęcznej

2019-03-07 10:15:54

24-letni Arkadiusz Lipiec spod Sandomierza, z niemal całkowicie oderwaną nad nadgarstkiem dłonią trafił do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej dwa tygodnie temu. Replantacja trwała osiem godzin.

– Niewiele brakowało, żebym nie miał tej ręki – mówi 24-letni pacjent WCLOiChR, który lada dzień opuści szpital. Nie kryje radości, że zabieg się udał. Na razie zaczął lekko poruszać palcami. O jego rękę na sali operacyjnej walczyło sześciu lekarzy.

Do tej pory w Łęcznej dokonywano replantacji na mniejszą skalę, najczęściej palców. Tym razem, po raz pierwszy przeprowadzono replantację ręki. 

Do wypadku doszło w Gorzycach (woj. podkarpackie), 20 lutego o godz. 7.20. Arkadiusz Lipiec, jak zwykle stawił się w pracy. Gdy przechodził obok wielkiej kadzi, która miała być naprawiana, z góry zsunął się ciężki, metalowy element..

Ręka była zimna

Mężczyzna stracił równowagę, a blok spadł na rękę. - Ratownik z karetki jak zobaczył co się stało, zadzwonił do dyspozytora w Mielcu i 15 minut później z najbliższego stadionu odlatywałem śmigłowcem do Lublina – opowiada pan Arkadiusz.

I dodaje: - W Lublinie lekarze nie chcieli się podjąć operacji. Ręka była sucha i zimna. Karetką zostałem przewieziony do Łęcznej.

O godz. 13.30 pacjent był już na bloku operacyjnym. - Ręka była nieukrwiona, bo w wyniku wypadku nastąpiła całkowita amputacja – wyjaśnia Sergiej Antonov, specjalista chirurgii plastycznej, który przyjmował pacjenta i przeprowadzał replantację. - Dłoń wisiała tylko na zmiażdżonych ścięgnach.

W zabiegu uczestniczyło sześciu lekarzy chirurgów plastyków i ortopeda - Sergiej Antonov, Tomasz Korzeniowski, Katarzyna Żuchowska,  Agnieszka Wasilewska, Dawid Groth, Jacek Maksymiuk. Lekarze musieli połączyć wszystkie uszkodzone struktury - żyły, naczynia, nerwy, kości. 

- Po dwóch tygodniach od replantacji wiemy, że ręka jest żywa, ukrwiona, zauważalny jest niewielki ruch palców  – stwierdza doktor Antonov.

Musiałby lecieć do Szczecina

Pomysł, by stworzyć w woj. lubelskim ośrodek replantacji kończyn i przyjmować pacjentów w Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej pojawił się kilka lat temu. W życie wprowadził go prof. Jerzy Strużyna, lekarz koordynujący  WCLOiChR, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej.

- Chodziło o to, by pacjenci z urazami ręki trafiali do najbliższych ośrodków chirurgii plastycznej, gdzie są przygotowane zespoły specjalistów i odpowiednio wyposażone oddziały – wyjaśnia prof. Jerzy Strużyna. 

Wcześniej było tak, że w danym dniu dyżurował tylko jeden ośrodek w kraju, więc bywało, że chory z urazem ręki np. z Jarosławia musiał być transportowany pogotowiem lotniczym do Szczecina.

- Replantacja ręki, którą przeprowadził zespół lekarzy z WCLOiChR jest dowodem na to, że idea tworzenia ośrodków replantacyjnych  przy oddziałach chirurgii plastycznej była dobrym pomysłem i zdaje egzamin – stwierdza profesor J. Strużyna.

Tylko w ubiegłym roku do WCLOiChR  w Łęcznej trafiło 75 pacjentów z ostrymi urazami rąk, w tym z amputacjami na różnych poziomach, którzy zostali zoperowani w dniu przyjęcia. 
 To będzie kolejny hit? Zespół Defis ma nową piosenkę. Muzycy zaprezentowali ją wcześniej, niż planowali przez nielegalną kopię numeru krążącą w sieci.

2019-04-24 09:34:10

Liturgia Wielkiego Piątku w parafii św. Barbary rozpoczęła się drogą krzyżową na osiedlu Bobrowniki. Wzięły w niej udział nieprzebrane tłumy wiernych. Krzyż nieśli górnicy, mieszkańcy...

2019-04-20 10:35:22

Będą trzy nowe, duże, widne i przestronne sale, nowy gabinet terapeutyczny, a Kadrę wzbogacą kolejne Specjalistki i Specjaliści.  

2019-04-20 10:31:02

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!