"Bogdankę zamkniemy"

"Bogdankę zamkniemy"

- Bogdanka jako jedna z wielu kopalni zgodnie z naszym programem będzie...
Tłusty Czwartek w Ludwinie

Tłusty Czwartek w Ludwinie

Już po raz osiemnasty w Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbędzie się...
Górnik ma nowego bramkarza

Górnik ma nowego bramkarza

W rundzie jesiennej rozegrał 17 ligowych meczy - w tym czasie przepuścił...
"Lord" wraca do klatki

"Lord" wraca do klatki

Michał Oleksiejczuk w najbliższą sobotę będzie walczył podczas gali UFC on...
Sprawdzą nagrania z kamer w paralizatorach

Sprawdzą nagrania z kamer w...

Młodzi mężczyźni rzucili się na policjantów, czy może to funkcjonariusze...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
21
Czwartek
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Eleonory, Lenki, Kiejstuta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Bardzo zaczytana 70-latka

2018-11-30 08:52:03

18 października Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej obchodziła jubileusz 70-lecia. Świętowali najwierniejsi czytelnicy i zaproszeni goście. Uroczystość była okazją do wręczenia państwowych odznaczeń.

Święto rozpoczął koncert fortepianowy z utworami Mozarta, Chopina i Pucciniego w wykonaniu sopranistki Renaty Panas i pianistki dr hab. Agnieszki Brzyskiej. Zaraz po nim uczestnicy wysłuchali Duetu Kana ze skocznymi francuskimi walcami i hiszpańskim tangiem.

Dawniej i dziś w M-GBP

Biblioteka powstała po II wojnie światowej i od tamtego czasu nieprzerwanie pełni swoją misję. Przez 70-lat zmieniała się jej nazwa, siedziba oraz wielkość zbiorów. Przeszła ogromne przeobrażenia: od niewielkiego, liczącego kilkaset książek, po potężny - ponad 64 tys. zasób księgozbioru. Zwiększyła zasięg działania i dostępność. Skomputeryzowane zbiory można wypożyczać z każdego miejsca, gdzie dostępny jest Internet. M-GBP może się pochwalić najwyższymi wskaźnikami czytelniczymi w województwie lubelskim.

Młodzi, wspaniali recytatorzy

Jubileusz przypadł w Roku Zbigniewa Herberta, patrona placówki. Uroczysta gala w Centrum Kultury w Łęcznej była okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym pracownikom, ale też młodym zwycięzcom konkursu recytatorskiego poezji Herberta "Bądź wierny, idź". Dwoje najlepszych zaprezentowało publiczności swoją interpretację jego utworu. Sebastian Jóźwik, uczeń klasy III gimnazjalnej z SP nr 2 za wspaniale wyrecytowany "Życiorys Zbigniewa Herberta" schodził ze sceny przy owacyjnych oklaskach całej sali. Również Weronika Pyszyńska z ZS im. K.K. Jagiellończyka ujęła słuchaczy swoją interpretacją "Głosu wewnętrznego" poety.

Odznaczeni przez Prezydenta RP

Pracownicy M-GBP mieli wiele powodów do dumy.Wielu z nich otrzymało odznaczenia Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sama biblioteka - dyplom uznania Wojewody Lubelskiego, wyróżnienie Zarządu Województwa Lubelskiego oraz okolicznościowy medal od Marszałka Województwa. Podziękowanie za długoletnią pracę otrzymali bibliotekarze emeryci: Krystyna Ciuraj - dyr. biblioteki w latach 1958-1998, Alina Dudek - dyr. bibliotek w latach 1998-2005, Danuta Błaziak oraz Danuta Czubacka.

Najwierniejsi czytelnicy uhonorowani

Podczas uroczystej gali pracownicy M-GBP uhonorowali najwierniejszych czytelników: Zofię Arczewską, Grażynę Bednarską, Danutę Binkiewicz-Kołodziej, Izabelę Buchelt, Alinę Dąbrowską, Teodozję Drabik, Barbarę Dubaj, Jolantę Gacyk, Marię Górną, Barbarę Kosowską, Eugenię Kosowską, Elżbietę Makowską, Stanisława Matysa, Irenę Nowak, Krystynę Ośko, Leonię Pacek, Helenę Pręcikowską, Mariana Stańskiego, Helenę Szablewską, Małgorzatę Szczerbę, Ryszarda Topolskiego.

Biblioteka w XXI w.

Dzisiaj użytkownicy biblioteki stawiają jej coraz wyższe wymagania, być może już niedługo sprosta ona standardom nowoczesnej biblioteki XXI wieku. Wraz z rewitalizacją Starego Miasta, która rozpocznie się w następnym roku, przewiduje się tam miejsce na taką placówkę.

Marzena Olędzka, wideo: Kamil RakKoncert Dominika "Sovy" Gudowskiego oraz duetu stworzonego przez Zbigniewa "Bastiego" Woźniaka i Rafała "Klipo" Kuczewskiego odbędzie się w sobotę 2 marca w Centrum Kultury w Łęcznej w ramach...

2019-02-16 15:34:05

Co tydzień wymieniają się prowadzeniem. Justyna Abramik i Robert "Jamnik" Jamiński. Frakcja śpiewu i frakcja tańca. Oboje z Milejowa.  

2019-02-13 10:11:44

Gdy uzdolniona młodzież wykonywała piosenki o różnych obliczach tego uczucia, nagle ku zdziwieniu wszystkich na imprezę wparował... listonosz.

2019-02-10 17:16:30

NAJNOWSZE OKAZJE

#dietetykpomaga

Wygraj bezpłatną 3 - miesięczną Metamorfozę z Projekt Zdrowie Wejdź na  ????   https://projektzdrowie.info/metamorfoza/ Odpowiedz na pytanie, dlaczego to Ty powinnaś/neś wygrać! Wybierzemy trzy osoby, które w najbliższych miesiącach odmienią swoje życie pod okiem naszych dietetyków  ????...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!