Pijany 19-latek uderzył w drzewo

Pijany 19-latek uderzył w...

Po wszystkim uciekł, a po auto przyjechał brat kierowcy. Też będzie miał...
Górnictwo już przechodzi transformację

Górnictwo już przechodzi...

Górnictwo to źródło zamożności naszego powiatu, tymczasem wieszczy się...
Setka poparzonych dzieci spotkała w szpitalu Świętego Mikołaja (zdjęcia)

Setka poparzonych dzieci...

Około 100 małych pacjentów łęczyńskiego oddziału oparzeniowego dla dzieci...
"Nie lubię Łęcznej". I zaczęła się bójka

"Nie lubię Łęcznej". I...

Sześć młodych mężczyzn biło się na łęczyńskim dworcu i przy pobliskim...
 Mamy dwóch kierowników KRUS

Mamy dwóch kierowników KRUS

Roman Cholewa, który przestał być starostą łęczyńskim, formalnie wraca do...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
12
Środa
Grudzień 2018
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Przewodniczący rady powiatu i "taśmy Grabczuka"

2018-11-15 08:32:54

Baczyński jeździł, rozwieszał plakaty w Cycowie, agitował. Ja panią prosiłem. Pani odwołała jego córkę dyscyplinarnie - tę rozmowę wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka z byłą dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie analizuje prokurator po zawiadomieniu działaczy PiS. "Baczyński" to Jan Baczyński vel Mróz, dotychczasowy przewodniczący rady powiatu łęczyńskiego.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed wyborami. Do Prokuratury Okręgowej w Lublinie przyszli działacze PiS, m. in. Konrad Sawicki, rzecznik tej partii w okręgu lubelskim. Złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabczuka z PO.

Jak twierdzili, otrzymali nagranie, na którym słychać Grabczuka rozmawiającego z byłą dyrektor Teatru Muzycznego Iwoną Sawulską.

– Baczyński jeździł, rozwieszał plakaty w Cycowie, agitował. Ja panią prosiłem. Pani odwołała jego córkę dyscyplinarnie, gdzie ja powiedziałem mu, że rozmawiałem z panią i na pewno to będzie załatwione – cytował dziennikarzom Konrad Sawicki, rzecznik PiS w okręgu lubelskim, po wyjściu z prokuratury.

Naciski czy troska o pracowników?

- Z zapisu rozmowy wynika jednoznaczny przekaz. Pan wicemarszałek Grabczuk wywierał nacisk na panią dyrektor, aby nie zwalniała jednej z pracownic. Według nas istnieje możliwość, że zostało tutaj popełnione przestępstwo poprzez przekroczenie swoich uprawnień, nadużycie władzy i próba wywarcia wpływu na panią Iwonę Sawulską. Chcemy, aby prokuratura sprawdziła stan faktyczny tej sprawy – dodał Konrad Sawicki.

Jan Baczyński vel Mróz, po zakończeniu sesji rady powiatu łęczyńskiego 26 października, przeczytał oświadczenie swojej córki Magdaleny Baczyńskiej vel Mróz, która tę sprawę nazywa "intrygą szytą grubymi nićmi".

- Moja decyzja o spotkaniu z marszałkiem była podyktowana narastającym niepokojem dotyczącym bezpodstawnych zwolnień, m. in. w dziale technicznym, obsługi sceny i realizacji scenografii, którym kierowałam – oświadczyła córka przewodniczącego rady powiatu.

Magdalena Baczyńska vel Mróz poinformowała, że w marcu 2017 roku przed sądem zawarta została ugoda o wypłaceniu jej odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie.

- Pan Grabczuk zajmujący się kulturą, jako bezpośredni przełożony pani dyrektor, miał nie tylko prawo, ale też obowiązek rozmawiać z podległymi mu dyrektorami mając wiedzę o niezgodnym z prawem dyscyplinarnym zwalnianiu pracowników, a w konsekwencji konieczności wypłaty ogromnych kwotowo odszkodowań – kończy córka przewodniczącego w swoim oświadczeniu.

Przekazali zawiadomienie siedleckiej prokuraturze

Sam Baczyński vel Mróz twierdzi, że wcale nie agitował, a jedynie przy różnych okazjach dziękował Grabczukowi za inwestycje zrealizowane w gminie Cyców.

Wicemarszałek w lubelskich mediach mówił, że nie pamięta nagranej rozmowy, ale często rozmawiał z Sawulską o częstych zwolnieniach pracowników.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Grabczuka Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach.

Teraz prokurator zdecyduje o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, na co ma 30 dni od zarejestrowania sprawy.

- Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach wpłynęło pod koniec października. Prokurator analizuje dostarczone materiały – mówi Jarosław Wardak z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Konrad Sawicki nie odebrał od nas telefonu i nie odpowiedział na naszą prośbę o kontakt.

Kamil Kulig

 Roman Cholewa, który przestał być starostą łęczyńskim, formalnie wraca do placówki terenowej KRUS w Łęcznej. - Jednak sytuacja zmierza do odwołania mnie ze stanowiska - przyznaje były starosta.

2018-12-08 13:44:52

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyjął kasację wniesioną przez ministerstwo finansów, co oznacza, że powiat musi jednak zwrócić 1,55 mln zł nienależnie pobranej subwencji oświatowej.

2018-11-24 17:38:25

Szef powiatowych struktur PiS, były przewodniczący rady gminy Milejów, prowadzący gospodarstwo agroturystyczne w Jaszczowie jest od dzisiaj starostą łęczyńskim. Wicestarostą został 28-letni Dawid...

2018-11-22 14:35:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!