Dym wokół spopielarni zwłok

Dym wokół spopielarni zwłok

W ub. tygodniu trzech mieszkańców Jaszczowa złożyło do wojewody lubelskiego...
Agro Liga - wyniki konkursu

Agro Liga - wyniki konkursu

Gospodarstwo Rybackie "Bełżec" z powiatu tomaszowskiego prowadzone przez...
Trwają zapisy do Centrum Helen Doron w Łęcznej

Trwają zapisy do Centrum...

Czy znacie metodę nauczania języka angielskiego przez szkoły Helen Doron? Są...
Kandydaci do Rady Powiatu w Łęcznej

Kandydaci do Rady Powiatu w...

Poniżej publikujemy nazwiska kandydatów na radnych powiatowych.  
Dwa potrącenia rowerzystów

Dwa potrącenia rowerzystów

Kierowcy jednośladów trafili do szpitala po potrąceniach w Łęcznej i...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
20
Czwartek
Wrzesień 2018
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Łęczna: Ceny wody i ścieków mocno w górę

2018-07-06 12:43:04

11 lipca w Łęcznej zaczynają obowiązywać nowe stawki opłat za wodę i ścieki, ustanowione przez państwową spółkę Wody Polskie.  - Gdy powoływano tę rządową instytucję, ciągle podkreślano, że samorządy zawyżają opłaty, w niektórych przypadkach nawet o kilkaset procent. Okazało się, że taka retoryka rządzących nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości - mówią urzędnicy łęczyńskiego ratusza. 

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby obciążenia dla mieszkańców były jak najmniejsze, przy założeniu jednak, że zapewnione musi być bezpieczeństwo i niezawodność świadczonych usług. A tu trzeba mieć głównie na uwadze koszty stałe utrzymania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które nie są od nas zależne i stale rosną, myślę tu o opłatach np. za energię elektryczną, podatkach itp. – mówi Marek Martyn, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej.

- Wody Polskie przyjęły zaproponowane przez nas ceny i stawki opłat za świadczone usługi w zakresie wydobywania, uzdatniania i dostarczania wody oraz przyjmowania i oczyszczania ścieków, uwzględniające lokalne uwarunkowania na poziomie gwarantującym samofinansowanie się i jednocześnie realizację zamierzeń związanych z konieczną modernizacją i odtworzeniem urządzeń wodociągowo – kanalizacyjnych - dodaje.

- Obecnie taryfy opłat za wodę i ścieki są ustalane na podstawie nowych przepisów taryfowych raz na trzy lata, to niestety też ma wpływ na ceny, bo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą w swoich wyliczeniach uwzględniać np. prognozy podwyżek cen energii, wzrost podatków, wydatki inwestycyjne, wydatki na konserwację i utrzymanie w ruchu urządzeń i to w tak długim okresie. Poprzedni system, w którym samorządy co roku same regulowały ustalanie tych opłat, był w przypadku Łęcznej bardzo ekonomiczny a nadzór ogólnokrajowego „regulatora rynku” nic nie zmienił – mówi Grzegorz Kuczyński z łęczyńskiego ratusza.

I podkreśla: PGKiM Łęczna Sp. z o.o. dokłada wszelkich starań by ceny wody i opłaty za odprowadzanie ścieków był jak najniższe.

Od samego początku Łęczna boryka się z wyjątkowo niekorzystnym ukształtowaniem terenu, który wymaga dużych nakładów na utrzymanie i właściwą eksploatację urządzeń kanalizacyjnych typu przepompownie ścieków. Infrastruktura wod.-kan. została w Łęcznej wybudowana przy założeniach, że miasto będzie liczyło 100 tys. mieszkańców. Mimo to  spółka, w porównaniu z innymi gminami, stara się jak najkorzystniej kształtować opłaty ze względu na ekonomiczne interesy mieszkańców.

Wprowadzana cena wody w gminie Łęczna będzie wynosiła 3,30 zł/m sześć. netto plus miesięczna opłata abonamentowa  23,27 zł na odbiorcę netto (dla firm abonament 27,85 zł na odbiorcę netto). Opłata za odprowadzanie ścieków będzie wynosiła: 7,05 zł/ m sześć. netto plus opłata abonamentowa 27,88 zł na odbiorcę netto (dla firm 9,29 zł na odbiorcę netto).

Przy średnim zużyciu wody 150 l na osobę w ciągu doby, dla 4-osobowej rodziny łączna opłata kwartalna za wodę wyniesie w Łęcznej 201, 47 zł netto, zaś za ścieki 408,58 zł netto. Obowiązująca stawka VAT 8%.Rekordowa liczba rowerzystów wzięła udział w IX rajdzie Łęczna na rowery. Tegoroczna trasa liczyła 35 km i prowadziła utwardzoną trasą, którą mogli pokonać nawet najmłodsi. 

2018-09-16 13:03:30

Cztery komitety zgłosiły swoich kandydatów na radnych miejskich. Oto ich nazwiska:

2018-09-17 22:28:30

Gospodarstwo Rybackie "Bełżec" z powiatu tomaszowskiego prowadzone przez Państwa Kuśmierczaków oraz firma Geomax – Krówki z Opola Lubelskiego zostali Mistrzami Wojewódzkimi tegorocznej edycji...

2018-09-18 13:35:30

NAJNOWSZE OKAZJE

3 polecenia - wizyta bez płacenia

Promocja w PROJEKT ZDROWIE !!!   W podziękowaniu za zaufanie, jakim nas darzycie przygotowaliśmy promocje, jakich jeszcze nie było!   Od 17 września startują akcje:   - 3 polecenia - wizyta bez płacenia -...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!