W Spiczynie rada rozbita

W Spiczynie rada rozbita

W drugiej turze wyborów wójta gminy wygrała Dorota Szczęsna (KWW Dorota...
Zaginął Damian Witkowski

Zaginął Damian Witkowski

32-letni mieszkaniec Wólki Cycowskiej miał pojechać do pracy, ale do niej...
Podziemne "wi-fi" w Bogdance

Podziemne "wi-fi" w Bogdance

W jednym z oddziałów wydobywczych pracownicy przez cztery tygodnie oceniali...
Przewodniczący rady powiatu i "taśmy Grabczuka"

Przewodniczący rady powiatu...

Baczyński jeździł, rozwieszał plakaty w Cycowie, agitował. Ja panią...
Narodowcy w Łęcznej na marszu w stolicy (DUŻO ZDJĘĆ)

Narodowcy w Łęcznej na...

W jubileuszowych obchodach udział wzięło 70 mieszkańców miasta i okolic...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
17
Sobota
Listopad 2018
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Grzegorza, Salomei, Walerii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Łęczna: Ceny wody i ścieków mocno w górę

2018-07-06 12:43:04

11 lipca w Łęcznej zaczynają obowiązywać nowe stawki opłat za wodę i ścieki, ustanowione przez państwową spółkę Wody Polskie.  - Gdy powoływano tę rządową instytucję, ciągle podkreślano, że samorządy zawyżają opłaty, w niektórych przypadkach nawet o kilkaset procent. Okazało się, że taka retoryka rządzących nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości - mówią urzędnicy łęczyńskiego ratusza. 

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby obciążenia dla mieszkańców były jak najmniejsze, przy założeniu jednak, że zapewnione musi być bezpieczeństwo i niezawodność świadczonych usług. A tu trzeba mieć głównie na uwadze koszty stałe utrzymania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które nie są od nas zależne i stale rosną, myślę tu o opłatach np. za energię elektryczną, podatkach itp. – mówi Marek Martyn, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej.

- Wody Polskie przyjęły zaproponowane przez nas ceny i stawki opłat za świadczone usługi w zakresie wydobywania, uzdatniania i dostarczania wody oraz przyjmowania i oczyszczania ścieków, uwzględniające lokalne uwarunkowania na poziomie gwarantującym samofinansowanie się i jednocześnie realizację zamierzeń związanych z konieczną modernizacją i odtworzeniem urządzeń wodociągowo – kanalizacyjnych - dodaje.

- Obecnie taryfy opłat za wodę i ścieki są ustalane na podstawie nowych przepisów taryfowych raz na trzy lata, to niestety też ma wpływ na ceny, bo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą w swoich wyliczeniach uwzględniać np. prognozy podwyżek cen energii, wzrost podatków, wydatki inwestycyjne, wydatki na konserwację i utrzymanie w ruchu urządzeń i to w tak długim okresie. Poprzedni system, w którym samorządy co roku same regulowały ustalanie tych opłat, był w przypadku Łęcznej bardzo ekonomiczny a nadzór ogólnokrajowego „regulatora rynku” nic nie zmienił – mówi Grzegorz Kuczyński z łęczyńskiego ratusza.

I podkreśla: PGKiM Łęczna Sp. z o.o. dokłada wszelkich starań by ceny wody i opłaty za odprowadzanie ścieków był jak najniższe.

Od samego początku Łęczna boryka się z wyjątkowo niekorzystnym ukształtowaniem terenu, który wymaga dużych nakładów na utrzymanie i właściwą eksploatację urządzeń kanalizacyjnych typu przepompownie ścieków. Infrastruktura wod.-kan. została w Łęcznej wybudowana przy założeniach, że miasto będzie liczyło 100 tys. mieszkańców. Mimo to  spółka, w porównaniu z innymi gminami, stara się jak najkorzystniej kształtować opłaty ze względu na ekonomiczne interesy mieszkańców.

Wprowadzana cena wody w gminie Łęczna będzie wynosiła 3,30 zł/m sześć. netto plus miesięczna opłata abonamentowa  23,27 zł na odbiorcę netto (dla firm abonament 27,85 zł na odbiorcę netto). Opłata za odprowadzanie ścieków będzie wynosiła: 7,05 zł/ m sześć. netto plus opłata abonamentowa 27,88 zł na odbiorcę netto (dla firm 9,29 zł na odbiorcę netto).

Przy średnim zużyciu wody 150 l na osobę w ciągu doby, dla 4-osobowej rodziny łączna opłata kwartalna za wodę wyniesie w Łęcznej 201, 47 zł netto, zaś za ścieki 408,58 zł netto. Obowiązująca stawka VAT 8%.Łęczyńskie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w kościele św. Barbary od montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Simona...

2018-11-14 09:56:03

Każdy życzyłby sobie takiej większości – komentuje Leszek Włodarski, burmistrz elekt. - Jeśli jest chęć współpracy, po co na siłę wymyślać opozycję? – mówi Piotr Winiarski, kontrkandydat...

2018-11-13 09:41:38

W październiku łęczyński ratusz podpisał dwie umowy na roboty budowlane związane z przebudową jedynego basenu w mieście. Równolegle będą pracowały dwie firmy.

2018-11-10 10:42:06

NAJNOWSZE OKAZJE

Dni profilaktyki nadwagi i otyłości 13-22 listopada

Ty tez możesz czuć się i wyglądać świetnie ‼️  Spieszcie się bo tylko do 22 listopada możecie za darmo:konsultacje w gabinetach Projekt Zdrowie na lub elszczyźnie. Wszystko to w ramach naszej akcji "Dni Profilaktyki Nadwagi i Otyłości".  ‼️ Spieszcie się bo tylko do 22 listopada możecie ZA...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!