"Bogdankę zamkniemy"

"Bogdankę zamkniemy"

- Bogdanka jako jedna z wielu kopalni zgodnie z naszym programem będzie...
Tłusty Czwartek w Ludwinie

Tłusty Czwartek w Ludwinie

Już po raz osiemnasty w Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbędzie się...
Górnik ma nowego bramkarza

Górnik ma nowego bramkarza

W rundzie jesiennej rozegrał 17 ligowych meczy - w tym czasie przepuścił...
"Lord" wraca do klatki

"Lord" wraca do klatki

Michał Oleksiejczuk w najbliższą sobotę będzie walczył podczas gali UFC on...
Sprawdzą nagrania z kamer w paralizatorach

Sprawdzą nagrania z kamer w...

Młodzi mężczyźni rzucili się na policjantów, czy może to funkcjonariusze...
093e786ac53888916aea9e4024cd86a3.png
21
Czwartek
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Eleonory, Lenki, Kiejstuta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Łęczna: Ceny wody i ścieków mocno w górę

2018-07-06 12:43:04

11 lipca w Łęcznej zaczynają obowiązywać nowe stawki opłat za wodę i ścieki, ustanowione przez państwową spółkę Wody Polskie.  - Gdy powoływano tę rządową instytucję, ciągle podkreślano, że samorządy zawyżają opłaty, w niektórych przypadkach nawet o kilkaset procent. Okazało się, że taka retoryka rządzących nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości - mówią urzędnicy łęczyńskiego ratusza. 

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby obciążenia dla mieszkańców były jak najmniejsze, przy założeniu jednak, że zapewnione musi być bezpieczeństwo i niezawodność świadczonych usług. A tu trzeba mieć głównie na uwadze koszty stałe utrzymania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które nie są od nas zależne i stale rosną, myślę tu o opłatach np. za energię elektryczną, podatkach itp. – mówi Marek Martyn, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej.

- Wody Polskie przyjęły zaproponowane przez nas ceny i stawki opłat za świadczone usługi w zakresie wydobywania, uzdatniania i dostarczania wody oraz przyjmowania i oczyszczania ścieków, uwzględniające lokalne uwarunkowania na poziomie gwarantującym samofinansowanie się i jednocześnie realizację zamierzeń związanych z konieczną modernizacją i odtworzeniem urządzeń wodociągowo – kanalizacyjnych - dodaje.

- Obecnie taryfy opłat za wodę i ścieki są ustalane na podstawie nowych przepisów taryfowych raz na trzy lata, to niestety też ma wpływ na ceny, bo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą w swoich wyliczeniach uwzględniać np. prognozy podwyżek cen energii, wzrost podatków, wydatki inwestycyjne, wydatki na konserwację i utrzymanie w ruchu urządzeń i to w tak długim okresie. Poprzedni system, w którym samorządy co roku same regulowały ustalanie tych opłat, był w przypadku Łęcznej bardzo ekonomiczny a nadzór ogólnokrajowego „regulatora rynku” nic nie zmienił – mówi Grzegorz Kuczyński z łęczyńskiego ratusza.

I podkreśla: PGKiM Łęczna Sp. z o.o. dokłada wszelkich starań by ceny wody i opłaty za odprowadzanie ścieków był jak najniższe.

Od samego początku Łęczna boryka się z wyjątkowo niekorzystnym ukształtowaniem terenu, który wymaga dużych nakładów na utrzymanie i właściwą eksploatację urządzeń kanalizacyjnych typu przepompownie ścieków. Infrastruktura wod.-kan. została w Łęcznej wybudowana przy założeniach, że miasto będzie liczyło 100 tys. mieszkańców. Mimo to  spółka, w porównaniu z innymi gminami, stara się jak najkorzystniej kształtować opłaty ze względu na ekonomiczne interesy mieszkańców.

Wprowadzana cena wody w gminie Łęczna będzie wynosiła 3,30 zł/m sześć. netto plus miesięczna opłata abonamentowa  23,27 zł na odbiorcę netto (dla firm abonament 27,85 zł na odbiorcę netto). Opłata za odprowadzanie ścieków będzie wynosiła: 7,05 zł/ m sześć. netto plus opłata abonamentowa 27,88 zł na odbiorcę netto (dla firm 9,29 zł na odbiorcę netto).

Przy średnim zużyciu wody 150 l na osobę w ciągu doby, dla 4-osobowej rodziny łączna opłata kwartalna za wodę wyniesie w Łęcznej 201, 47 zł netto, zaś za ścieki 408,58 zł netto. Obowiązująca stawka VAT 8%.Koncert Dominika "Sovy" Gudowskiego oraz duetu stworzonego przez Zbigniewa "Bastiego" Woźniaka i Rafała "Klipo" Kuczewskiego odbędzie się w sobotę 2 marca w Centrum Kultury w Łęcznej w ramach...

2019-02-16 15:34:05

Co tydzień wymieniają się prowadzeniem. Justyna Abramik i Robert "Jamnik" Jamiński. Frakcja śpiewu i frakcja tańca. Oboje z Milejowa.  

2019-02-13 10:11:44

Gdy uzdolniona młodzież wykonywała piosenki o różnych obliczach tego uczucia, nagle ku zdziwieniu wszystkich na imprezę wparował... listonosz.

2019-02-10 17:16:30

NAJNOWSZE OKAZJE

#dietetykpomaga

Wygraj bezpłatną 3 - miesięczną Metamorfozę z Projekt Zdrowie Wejdź na  ????   https://projektzdrowie.info/metamorfoza/ Odpowiedz na pytanie, dlaczego to Ty powinnaś/neś wygrać! Wybierzemy trzy osoby, które w najbliższych miesiącach odmienią swoje życie pod okiem naszych dietetyków  ????...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!