Pałac sprzedany, pieniądze na koncie

Pałac sprzedany, pieniądze...

Starostwo Powiatowe w Łęcznej podpisało już akt notarialny z fundacją Think...
Łęczyńska oparzeniówka Ambasadorem Województwa Lubelskiego

Łęczyńska oparzeniówka...

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej...
Mam traktor kupić, żeby dojechać do domu?

Mam traktor kupić, żeby...

Wólka Łańcuchowska: Gmina Milejów zleciła zewnętrznej firmie utwardzenie...
Roboty ruszyły z kopyta

Roboty ruszyły z kopyta

Na fali wiosennych porządków i remontów poprosiliśmy Leszka Włodarskiego,...
Kobieta podpalona przez swojego chłopaka zmarła w Łęcznej

Kobieta podpalona przez...

Nie żyje 27-letnia Marlena, ofiara ubiegłotygodniowego wybuchu w Świdniku....
24
Wtorek
Kwiecień 2018
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Stolica jarmarków, stolicą górnictwa

2018-04-14 17:14:54

Pierwsze wzmianki historyczne o Łęcznej pochodzą z roku 1252. Jednak przełom w życiu osady nastąpił w roku 1462, kiedy Zbigniew z Łęcznej sprzedał swoją rodową wieś rodzinie Tęczyńskich.

 

Już pięć lat później - dokładnie 7 stycznia 1467 roku - Jan z Tęczyna, kasztelan krakowski, uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej na lokację miasta na prawie magdeburskim. 

Stolica jarmarków

Wraz z aktem lokacyjnym miastu nadano królewski przywilej na organizowanie dwóch jarmarków. W 1582 roku Firlejowie, kolejni właściciele Łęcznej, uzyskali od króla Stefana Batorego przywilej na dwa następne jarmarki: na Boże Ciało, w czerwcu, i na św. Mikołaja, w grudniu. 

Dzięki królewskim przywilejom oraz korzystnemu położeniu na ruchliwym szlaku handlowym w kierunku Rusi i Litwy nastąpił szybki rozwój miasta, którego nie powstrzymały groźne pożary nękające je w wieku XVI. 

W pierwszej połowie XVII wieku Łęczna przeżywała okres najwyższego rozkwitu. Jej właścicielem był wówczas podkomorzy lubelski Adam Noskowski, który w 1647 roku u króla Władysława IV wystarał się o przywilej na trzy nowe jarmarki. W tym czasie powstało wiele budowli murowanych, które istnieją do dziś. To mansjonaria, kościół czy synagoga. 

Na łęczyńskie targi ściągało wtedy tysiące sprzedawców, kupców i pośredników nawet z najdalszych krain - z Rosji, Niemiec, Austrii, z ziem Królestwa Polskiego. Obroty sięgały zawrotnych wówczas milionowych sum. Targi, rozwój przestrzenny miasta, okazałe budowle, takie jak zamek, ratusz i kamienice w rynku oraz zwiększająca się stale liczba mieszkańców sprawiły, że miasto rozwinęło się w silny ośrodek miejsko-handlowo-rzemieślniczy. I to na skalę krajową. 

Wojny, epidemie, pożary 

Regres w życiu miasta zapoczątkowały wojny nękające Rzeczpospolitą Polską od połowy XVII wieku, a także epidemie. W roku 1693 wymarli prawie wszyscy mieszkańcy. Także w roku 1710, gdy wybuchła epidemia dżumy. 

I choć w roku 1723 roku Łęczna uzyskała nowe przywileje targowe i przeniesiono tu nawet z Lublina targi koni i bydła, ale rozwój miasta uległ zatrzymaniu.  

 W XIX w., na skutek upadku Rzeczypospolitej, walk niepodległościowych, wytyczenia nowych dróg handlowych i linii kolejowych, które ominęły Łęczną oraz kolejnych pożarów, które w latach 1846 i 1881 zniszczyły całą zabudowę centrum, jarmarki łęczyńskie straciły swój międzynarodowy charakter, a Łęczna nie powróciła już do dawnej świetności. 

 

Przywilej lokacyjny miasta Łęcznej z 1467 roku

Przywilej lokacyjny miasta Łęcznej z 1467 roku

Łęczna - reaktywacja 

W XX wieku Łęczna była jednym z wielu wegetujących miasteczek lubelskich o charakterze rolniczo-handlowym. 

Pierwsze wzmianki o prawdopodobnym występowaniu pokładów węgla kamiennego na Lubelszczyźnie pojawiły się w roku 1938 w publikacjach profesora Jana Samsonowicza. W latach 60. po badaniach geologów odkryto je w rejonie Łęcznej. W roku 1975 w pobliskiej Bogdance, ruszyła budowa  pilotażowej - pierwszej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym - kopalni. 

Łęczną wytypowano na stolicę powstającego Zagłębia. Plany w tej mierze były bardzo szeroko zakrojone. Rozpoczął się nowy etap w dziejach Łęcznej. Jest dwudziestotysięcznym miastem, które od stycznia 1999 roku stało się siedzibą powiatu. 

Na podstawie opracowania UM w Łęcznej

JCHPrzeczytaj również
Na fali wiosennych porządków i remontów poprosiliśmy Leszka Włodarskiego, zastępcę burmistrza Łęcznej o najnowsze wieści z frontu inwestycyjnego.  

2018-04-20 17:59:40

Od początku tygodnia możemy oficjalnie korzystać z kompleksu sportowego przy ulicy Bogdanowicza w Łęcznej. Boiska i bieżnia były zamknięte od połowy grudnia.   

2018-04-18 11:41:36

"Rak to nie wyrok" przekonywały łęczyńskie Amazonki, które 11 kwietnia zorganizowały konferencję dotycząca profilaktyki i leczenia raka piersi.  

2018-04-18 13:23:35

NAJNOWSZE OKAZJE

Przyjęcia okolicznościowe - Propozycje

Zapraszamy do organizowania rożnego rodzaju przyjedz okolicznościowych w Restauracji Country. Poniżej propozycje kosztów. Zapraszamy także do ustaleń indywidualnych. Restauracja Country Łuszczów Kolonia 79, 21-010 Łęczna www.country-restauracja.pl...

czytaj dalej »

Kosmetyczne Usuwanie Kamienia Nazębnego

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą! :)        

czytaj dalej »

Obiad po pogrzebie - Stypa

Czasem i smutne, nas spotykają w życiu chwile ... Obiad po pogrzebie - Stypa - Oferty 1. Rosół z kury z makaronem lub Flaki wołowe lub Żurek z kiełbasą i jajkiem   Filet drobiowy z rusztu z sosem kurkowym lub Polędwiczka wieprzowa z sosem borowikowym...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!