Dodatkowe wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Dodatkowe wsparcie dla...

Ponad setka maluchów korzysta z bezpłatnej terapii w Poradni...
Licytacja dla Fabianka

Licytacja dla Fabianka

Koszulki z autografami Kamila Stocha czy zespołu Boys będzie można...
Misterium w Świerszczowie nie będzie

Misterium w Świerszczowie...

Odgrywanie ostatnich godzin życia Jezusa przez parafian stało się już...
28 marca otwarcie 50 style w C.H. WAMEX w Łęcznej

28 marca otwarcie 50 style...

Dziś aktywność sportowa to nie tylko styl życia, ale też stan umysłu. Miarą...
Deskorolka elektryczna wywołała pożar

Deskorolka elektryczna...

Ogień zajął we wtorek jedno z mieszkań na trzecim piętrze wieżowca przy...
8b1291bd5836545ea8d1ea76e01ddf0b.jpg
23
Piątek
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

RIO swoje, kuratorium swoje, a powiat nadal w kropce

2018-03-09 19:12:43

Po tym jak RIO nakazało łączyć szkoły, a kuratorium powiedziało "nie" takiemu rozwiązaniu powiatowi radni jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie finansowania szkół ponadgimnazjalnych. Chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej. Stanowisko trafi do minister edukacji, kuratora i lubelskich parlamentarzystów.

 

Przypomnijmy, że powiat łęczyński jest w fatalnej sytuacji finansowej. W grudniu ub. roku nie był w stanie wypłacić na czas pensji nauczycielom. Pasa zaciskają wszystkie jednostki powiatu i starostwo. 

Znów zabraknie na pensje?

W tym roku sytuacja może się powtórzyć, bo jak wielokrotnie informował zarząd subwencja oświatowa starczy jedynie do września. Znów samorząd będzie musiał dorzucić z własnej kieszeni do swoich ośmiu placówek oświatowych.

- W 2016 roku do oświaty trzeba było dołożyć ok. 3,5 mln, w 2017 roku po wprowadzeniu znacznych oszczędności ok. 3,3 mln. Przewiduje się, iż w roku 2018 różnica pomiędzy otrzymaną subwencją, a wydatkami na jednostki oświatowe wyniesie ok. 3 mln zł - informuje starosta Roman Cholewa.

W tej sytuacji zarząd chciał od września br. połączyć mieszczące się przy ulicy Bogdanowicza w Łęcznej szkoły: górniczą i Jagiellończyka, a także przyłączyć do nich organizacyjnie ZS w Ludwinie.

Taki plan był m.in. konsekwencją zaleceń Regionalnej Izby Obrachunkowej. Fuzja szkół miała dać starostwu 420-450 tys. zł oszczędności rocznie począwszy od 2019 roku.

Jednak na fuzję nie zgodziła się kurator oświaty w Lublinie Teresa Misiuk m. in. przez to, że połączeniu przeciwni byli nauczyciele, uczniowie i rodzice. Uważała też, że szkoły straciłyby  swoją tożsamość. Nie pozwoliła nawet na likwidację "wirtualnych" szkół, do których od lat nie ma naboru, argumentując, że może uda się otworzyć klasy w tych kierunkach w roku szkolnym 2019/2020, kiedy do szkół ponadgimnazjalnych wejdzie podwójny rocznik. Opinia kurator jest dla starostwa wiążąca.

Radni ponad podziałami

W związku z tym na sesji we wtorek 27 lutego zarząd zaproponował radnym stanowisko w sprawie finansowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego prowadzonego przez powiat łęczyński. Stanowisko to radni przyjęli jednogłośnie w formie uchwały.

 "Jako radni (...) wprowadzenie zmian w sposobie finansowania oświaty na poziomie ponadgimnazjalnym. Liczba uczniów nie może być jedynym wyznacznikiem, od którego uzależniona jest wysokość subwencji oświatowej. Taki sposób wyliczeń prowadzi do zadłużenia organów prowadzących szkoły, w tym m. in. powiatu łęczyńskiego ponad możliwości finansowe" - czytamy w stanowisku rady powiatu. 

Zdaniem radnych "naliczanie subwencji szkołom ponadgimnazjalnym powinno zostać oparte na zmienionych algorytmach uwzględniających specyfikę szkoły, liczbę oddziałów, branże tak, aby gwarantować optymalną realizację zadań oświatowych".

"Za niezrozumiałe uważamy jednoczesne wskazanie Regionalnej Izby Obrachunkowej jako organu państwowego do reformy systemu edukacji w powiecie łęczyńskim poprzez łączenie lub likwidację szkół oraz równoczesne negowanie takiego działania przez lubelskiego kuratora oświaty jako innego organu państwowego, którego opinia jest wiążąca dla kierunku dalszych zmian" - czytamy dalej.

Stanowisko trafi do minister edukacji, lubelskiego kuratora oświaty i lubelskich parlamentarzystów.

Kamil Kulig

 Jeżeli Twoje dziecko urodziło się w latach 2013–2016 i nie było zaszczepione przeciwko pneumokokom – możesz to zrobić teraz bezpłatnie.

2018-03-17 17:33:17

Od 15 marca nasi rolnicy będą składać wnioski o dopłaty wyłącznie przez internet.  

2018-03-16 08:50:51

To największa tego typu jednostka w województwie. Powiatowy Zakład Aktywności w Łęcznej zatrudnia 65 osób niepełnosprawnych, które w zakładzie znajdują nie tylko stałe źródło dochodu, ale też...

2018-03-16 18:34:51

NAJNOWSZE OKAZJE

Przyjęcia okolicznościowe - Propozycje

Zapraszamy do organizowania rożnego rodzaju przyjedz okolicznościowych w Restauracji Country. Poniżej propozycje kosztów. Zapraszamy także do ustaleń indywidualnych. Restauracja Country Łuszczów Kolonia 79, 21-010 Łęczna www.country-restauracja.pl...

czytaj dalej »

Kosmetyczne Usuwanie Kamienia Nazębnego

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą! :)        

czytaj dalej »

Obiad po pogrzebie - Stypa

Czasem i smutne, nas spotykają w życiu chwile ... Obiad po pogrzebie - Stypa - Oferty 1. Rosół z kury z makaronem lub Flaki wołowe lub Żurek z kiełbasą i jajkiem   Filet drobiowy z rusztu z sosem kurkowym lub Polędwiczka wieprzowa z sosem borowikowym...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!