e65abdd8c074a1bc50a91d2bd4a0306b.png
Górnik w Lidze Mistrzów? Brzmi nieprawdopodobnie, ale...

Górnik w Lidze Mistrzów?...

- Myślę, że ten sukces bardziej rozsławi Łęczną w Polsce, a może i w...
Pijany kierowca chciał dać łapówkę policjantom

Pijany kierowca chciał dać...

Dogadajmy się – zaproponował policjantom 45-letni mieszkaniec gminy Milejów,...
Dwa zderzenia z psami

Dwa zderzenia z psami

Jednego dnia na drogach naszego powiatu doszło do dwóch kolizji z...
Zgłoś swoje gospodarstwo, przedsiębiorstwo do konkursu AgroLiga 2018

Zgłoś swoje gospodarstwo,...

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprasza do udziału w...
Noc Świętojańska w Jaszczowie

Noc Świętojańska w Jaszczowie

Splyw kajakowy z pochodniami, wicie wianków i puszczani ich na falującą...
fad06cde22c48617f4dda13f5dbddc0d.jpg
23
Sobota
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

RIO swoje, kuratorium swoje, a powiat nadal w kropce

2018-03-09 19:12:43

Po tym jak RIO nakazało łączyć szkoły, a kuratorium powiedziało "nie" takiemu rozwiązaniu powiatowi radni jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie finansowania szkół ponadgimnazjalnych. Chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej. Stanowisko trafi do minister edukacji, kuratora i lubelskich parlamentarzystów.

 

Przypomnijmy, że powiat łęczyński jest w fatalnej sytuacji finansowej. W grudniu ub. roku nie był w stanie wypłacić na czas pensji nauczycielom. Pasa zaciskają wszystkie jednostki powiatu i starostwo. 

Znów zabraknie na pensje?

W tym roku sytuacja może się powtórzyć, bo jak wielokrotnie informował zarząd subwencja oświatowa starczy jedynie do września. Znów samorząd będzie musiał dorzucić z własnej kieszeni do swoich ośmiu placówek oświatowych.

- W 2016 roku do oświaty trzeba było dołożyć ok. 3,5 mln, w 2017 roku po wprowadzeniu znacznych oszczędności ok. 3,3 mln. Przewiduje się, iż w roku 2018 różnica pomiędzy otrzymaną subwencją, a wydatkami na jednostki oświatowe wyniesie ok. 3 mln zł - informuje starosta Roman Cholewa.

W tej sytuacji zarząd chciał od września br. połączyć mieszczące się przy ulicy Bogdanowicza w Łęcznej szkoły: górniczą i Jagiellończyka, a także przyłączyć do nich organizacyjnie ZS w Ludwinie.

Taki plan był m.in. konsekwencją zaleceń Regionalnej Izby Obrachunkowej. Fuzja szkół miała dać starostwu 420-450 tys. zł oszczędności rocznie począwszy od 2019 roku.

Jednak na fuzję nie zgodziła się kurator oświaty w Lublinie Teresa Misiuk m. in. przez to, że połączeniu przeciwni byli nauczyciele, uczniowie i rodzice. Uważała też, że szkoły straciłyby  swoją tożsamość. Nie pozwoliła nawet na likwidację "wirtualnych" szkół, do których od lat nie ma naboru, argumentując, że może uda się otworzyć klasy w tych kierunkach w roku szkolnym 2019/2020, kiedy do szkół ponadgimnazjalnych wejdzie podwójny rocznik. Opinia kurator jest dla starostwa wiążąca.

Radni ponad podziałami

W związku z tym na sesji we wtorek 27 lutego zarząd zaproponował radnym stanowisko w sprawie finansowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego prowadzonego przez powiat łęczyński. Stanowisko to radni przyjęli jednogłośnie w formie uchwały.

 "Jako radni (...) wprowadzenie zmian w sposobie finansowania oświaty na poziomie ponadgimnazjalnym. Liczba uczniów nie może być jedynym wyznacznikiem, od którego uzależniona jest wysokość subwencji oświatowej. Taki sposób wyliczeń prowadzi do zadłużenia organów prowadzących szkoły, w tym m. in. powiatu łęczyńskiego ponad możliwości finansowe" - czytamy w stanowisku rady powiatu. 

Zdaniem radnych "naliczanie subwencji szkołom ponadgimnazjalnym powinno zostać oparte na zmienionych algorytmach uwzględniających specyfikę szkoły, liczbę oddziałów, branże tak, aby gwarantować optymalną realizację zadań oświatowych".

"Za niezrozumiałe uważamy jednoczesne wskazanie Regionalnej Izby Obrachunkowej jako organu państwowego do reformy systemu edukacji w powiecie łęczyńskim poprzez łączenie lub likwidację szkół oraz równoczesne negowanie takiego działania przez lubelskiego kuratora oświaty jako innego organu państwowego, którego opinia jest wiążąca dla kierunku dalszych zmian" - czytamy dalej.

Stanowisko trafi do minister edukacji, lubelskiego kuratora oświaty i lubelskich parlamentarzystów.

Kamil Kulig

 Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprasza do udziału w kolejnej  edycji konkursu AgroLiga 2018 w kategorii Rolnicy i Firmy. Do konkursu nie mogą przystąpić Mistrzowie Krajowi...

2018-06-21 13:27:31

W powiecie łęczyńskim czerwona strefa została poszerzona o część gminy Puchaczów i Ludwin oraz kolejne wsie w gminie Cyców. Powiatowy lekarz weterynarii wydał decyzję o odstrzale 59 dzików....

2018-06-14 06:33:01

W czasie poniedziałkowego targu na Pasterniku w Łęcznej będzie można odnaleźć stoisko starostwa. Przy stoisku dowiemy się m. in., jak skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.  

2018-05-31 09:13:03

NAJNOWSZE OKAZJE

Darmowe konsultacje z dietetykiem

Dzień dobry  Bezpłatne pomiary czas start Przyjdź i poznaj:  skład swojego ciała dobowe zapotrzebowanie energetyczne wiek metaboliczny swojego organizmu Do 31 sierpnia trwa profilaktyczna akcja w gabinetach Projekt Zdrowie! Rozpocznij swoją letnią zmianę...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!