Dodatkowe wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Dodatkowe wsparcie dla...

Ponad setka maluchów korzysta z bezpłatnej terapii w Poradni...
Licytacja dla Fabianka

Licytacja dla Fabianka

Koszulki z autografami Kamila Stocha czy zespołu Boys będzie można...
Misterium w Świerszczowie nie będzie

Misterium w Świerszczowie...

Odgrywanie ostatnich godzin życia Jezusa przez parafian stało się już...
28 marca otwarcie 50 style w C.H. WAMEX w Łęcznej

28 marca otwarcie 50 style...

Dziś aktywność sportowa to nie tylko styl życia, ale też stan umysłu. Miarą...
Deskorolka elektryczna wywołała pożar

Deskorolka elektryczna...

Ogień zajął we wtorek jedno z mieszkań na trzecim piętrze wieżowca przy...
8b1291bd5836545ea8d1ea76e01ddf0b.jpg
23
Piątek
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Większość radnych za łączeniem szkół. Uczniowie protestowali (WIDEO Z SESJI)

2017-11-21 18:38:04

Powiat przyjął 10 uchwał zamiarowych, których celem jest połączenie szkoły górniczej, Jagiellończyka i ZS w Ludwinie. Są to dokumenty intencyjne, które otworzyły furtkę do fuzji. Za podjęciem uchwał było ośmiu radnych, czterech głosowało przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. 

Na sesję przyszło około 55 uczniów szkoły górniczej i Jagiellończyka. Wzięli ze sobą transparenty. "Szkołę z przyszłością niszczycie chciwością" - napisali uczniowie górniczej, na drugim widniał napis: „Nie odbierajcie nam Jagiellończyka”.

W nazwie większości uchwał pojawiło się słowo likwidacja. - Uchwały brzmią groźnie, ale bez nich nie możemy stworzyć nowej szkoły. Kiedy podejmiemy już właściwe uchwały o likwidacji, to jeszcze w tym samym dniu podejmiemy także uchwałę o utworzeniu nowej szkoły – tłumaczył na wtorkowej sesji przewodniczący rady powiatu Jan Baczyński vel Mróz.

Powodem łączenia są oszczędności, bo powiat co roku dopłaca do oświaty. Subwencja z ministerstwa nie wystarcza na utrzymanie szkół. W 2017 roku z własnej kieszeni do swoich placówek oświatowych powiat dołoży około 3,3 mln zł. Na złą sytuację finansową sytarostwa wpłynęła także konieczność zwrotu nienależnie pobranej subwencji przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem.

Oszczędności z połączenia (ponad 600 tys. zł rocznie według wyliczeń zarządu powiatu) mają wynikać z redukcji etatów. Planowane są zwolnienia w administracji szkół. Pracę ma stracić 10 osób. Na odprawy starostwo planuje wydać 108 tys. zł. - Zostawiamy wszystkie kierunki kształcenia. Przeniesienie nie spowoduje zwolnień nauczycieli - zapewniał starosta Roman Cholewa. 

Obecny plan zarządu powiatu zakłada, że zajęcia będą nadal odbywały się w Ludwinie, mimo że szkoła ma być filią tej nowej placówki powstałej z trzech szkół i mieszczącej się przy Bogdanowicza, która w propozycji starostwa miała nazywać się Zespół Szkół Górniczych, Politchnicznych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. 

Przypomnijmy, że wcześniej starosta mówił o przeniesieniu także zajęć dydaktycznych z Ludwina do Łęcznej, co wiązałoby się z inwestowaniem w sześć pracowni specjalistycznych w budynku przy Bogdanowicza, z których korzystaliby wyłącznie słuchacze ZS w Ludwinie. 

Nieoczekiwanie po zakończeniu głosowania, w którym większość radnych opowiedziała się za łączeniem szkół, starosta Roman Cholewa powiedział, że jeszcze nic nie jest przesądzone.

– Już mam zastrzeżenia bardzo poważne, bo nie wyobrażam sobie, żeby w nowym zespole, który powstanie nie było śladu Jagiellończyka, a na to się zanosi. Jeżeli nie będzie w nazwie Jagiellończyka, będę miał poważne obiekcje przy uchwałach powołujących – mówił starosta.

Chodzi o to, że nadanie imienia zespołowi szkół jest niezgodne z prawem.  

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej", od wtorku 28 listopada w Twoim punkcie sprzedaży.

Kamil Kulig

Dyskusja przed podjęciem uchwał była burzliwa:

ZdjęciePonad setka maluchów korzysta z bezpłatnej terapii w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej w ramach realizacji przez tę placówkę rządowego programu "Za życiem".

2018-03-22 16:58:17

Od 15 marca nasi rolnicy będą składać wnioski o dopłaty wyłącznie przez internet.  

2018-03-16 08:50:51

To największa tego typu jednostka w województwie. Powiatowy Zakład Aktywności w Łęcznej zatrudnia 65 osób niepełnosprawnych, które w zakładzie znajdują nie tylko stałe źródło dochodu, ale też...

2018-03-16 18:34:51

NAJNOWSZE OKAZJE

Przyjęcia okolicznościowe - Propozycje

Zapraszamy do organizowania rożnego rodzaju przyjedz okolicznościowych w Restauracji Country. Poniżej propozycje kosztów. Zapraszamy także do ustaleń indywidualnych. Restauracja Country Łuszczów Kolonia 79, 21-010 Łęczna www.country-restauracja.pl...

czytaj dalej »

Kosmetyczne Usuwanie Kamienia Nazębnego

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą! :)        

czytaj dalej »

Obiad po pogrzebie - Stypa

Czasem i smutne, nas spotykają w życiu chwile ... Obiad po pogrzebie - Stypa - Oferty 1. Rosół z kury z makaronem lub Flaki wołowe lub Żurek z kiełbasą i jajkiem   Filet drobiowy z rusztu z sosem kurkowym lub Polędwiczka wieprzowa z sosem borowikowym...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!