f1948ba47a6b22227b84a17d331d577b.jpg
Mikołajki w dziecięcej oparzeniówce

Mikołajki w dziecięcej...

Już od trzech lat w każdą rocznicę powstania dziecięca oparzeniówka w...
Awantura o kładkę na Wieprzu

Awantura o kładkę na Wieprzu

Milejów: Wszyscy już po prostu się śmieją, że ta zapadnięta kładka to logo...
Disco polo na sylwestrze w Puchaczowie

Disco polo na sylwestrze w...

Zespół Skaner będzie gwiazdą wieczoru na gminnym sylwestrze, który odbędzie...
Uciekał przed więzieniem. Wpadł w Łęcznej

Uciekał przed więzieniem....

Dzielnicowi z łęczyńskiej komendy zatrzymali poszukiwanego 33-letniego...
Uczeń rapuje, starosta słucha (wideo)

Uczeń rapuje, starosta...

Kolejne trudne rozmowy o łączeniu szkół. Dziś w Jagiellończyku na wniosek...
12
Wtorek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Większość radnych za łączeniem szkół. Uczniowie protestowali (WIDEO Z SESJI)

2017-11-21 18:38:04

Powiat przyjął 10 uchwał zamiarowych, których celem jest połączenie szkoły górniczej, Jagiellończyka i ZS w Ludwinie. Są to dokumenty intencyjne, które otworzyły furtkę do fuzji. Za podjęciem uchwał było ośmiu radnych, czterech głosowało przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. 

Na sesję przyszło około 55 uczniów szkoły górniczej i Jagiellończyka. Wzięli ze sobą transparenty. "Szkołę z przyszłością niszczycie chciwością" - napisali uczniowie górniczej, na drugim widniał napis: „Nie odbierajcie nam Jagiellończyka”.

W nazwie większości uchwał pojawiło się słowo likwidacja. - Uchwały brzmią groźnie, ale bez nich nie możemy stworzyć nowej szkoły. Kiedy podejmiemy już właściwe uchwały o likwidacji, to jeszcze w tym samym dniu podejmiemy także uchwałę o utworzeniu nowej szkoły – tłumaczył na wtorkowej sesji przewodniczący rady powiatu Jan Baczyński vel Mróz.

Powodem łączenia są oszczędności, bo powiat co roku dopłaca do oświaty. Subwencja z ministerstwa nie wystarcza na utrzymanie szkół. W 2017 roku z własnej kieszeni do swoich placówek oświatowych powiat dołoży około 3,3 mln zł. Na złą sytuację finansową sytarostwa wpłynęła także konieczność zwrotu nienależnie pobranej subwencji przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem.

Oszczędności z połączenia (ponad 600 tys. zł rocznie według wyliczeń zarządu powiatu) mają wynikać z redukcji etatów. Planowane są zwolnienia w administracji szkół. Pracę ma stracić 10 osób. Na odprawy starostwo planuje wydać 108 tys. zł. - Zostawiamy wszystkie kierunki kształcenia. Przeniesienie nie spowoduje zwolnień nauczycieli - zapewniał starosta Roman Cholewa. 

Obecny plan zarządu powiatu zakłada, że zajęcia będą nadal odbywały się w Ludwinie, mimo że szkoła ma być filią tej nowej placówki powstałej z trzech szkół i mieszczącej się przy Bogdanowicza, która w propozycji starostwa miała nazywać się Zespół Szkół Górniczych, Politchnicznych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. 

Przypomnijmy, że wcześniej starosta mówił o przeniesieniu także zajęć dydaktycznych z Ludwina do Łęcznej, co wiązałoby się z inwestowaniem w sześć pracowni specjalistycznych w budynku przy Bogdanowicza, z których korzystaliby wyłącznie słuchacze ZS w Ludwinie. 

Nieoczekiwanie po zakończeniu głosowania, w którym większość radnych opowiedziała się za łączeniem szkół, starosta Roman Cholewa powiedział, że jeszcze nic nie jest przesądzone.

– Już mam zastrzeżenia bardzo poważne, bo nie wyobrażam sobie, żeby w nowym zespole, który powstanie nie było śladu Jagiellończyka, a na to się zanosi. Jeżeli nie będzie w nazwie Jagiellończyka, będę miał poważne obiekcje przy uchwałach powołujących – mówił starosta.

Chodzi o to, że nadanie imienia zespołowi szkół jest niezgodne z prawem.  

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej", od wtorku 28 listopada w Twoim punkcie sprzedaży.

Kamil Kulig

Dyskusja przed podjęciem uchwał była burzliwa:

Zdjęcie1 grudnia nauczyciele ze szkół podległych starostwu łęczyńskiemu dostali tylko 30 proc. grudniowej pensji. To efekt dramatycznej sytuacji, w której znalazł się powiat.  

2017-12-05 11:50:43

"Ratujmy szkołę ten nasz świat/ Te mury ważne dla nas tak/ Niech one rosną, rosną w siłę/ I ocalą szkolny świat” - zaśpiewali uczniowie Zespołu Szkół Górniczej, krórzy świętowali dziś Barbórkę. Na...

2017-12-01 17:25:25

Gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów zostały włączone do tzw. żółtej strefy obszaru chronionego przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Obostrzenia dotyczą około 500 gospodarstw.

2017-11-28 10:45:01

NAJNOWSZE OKAZJE

Degustacja win z kolacją!

Zapraszamy na degustację win z kolacją w Restauracji Country. Degustację czterech win, poprowadzi Cezary Jarocki z Willa Win. Kolacja będzie składać się z przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Dla dopełnienia wieczoru i klimatu będą mogli Państwo obejrzeć występ artystyczny Barbary...

czytaj dalej »

KAŻDA KOBIETA CHCE GO MIEĆ!

NAJLEPSZY PREZENT DLA TWOJEJ ŻONY! Robot gotujący i 100zł w PREZENCIE na kolację! Dla Ciebie i twojej Rodziny! Wielofunkcyjny robot gotujący, dzięki któremu, Twoja żona będzie miała więcej czasu dla Ciebie, bo spędzi mniej czasu w kuchni! Twoja Rodzina będzie jeść zdrowo, oszczędnie i...

czytaj dalej »

Catering do domu i pracy!

W zabieganiu, zapracowaniu, braku umiejętności, czy po prostu chęci odpoczynku, my możemy pomóc! W tym, żeby nikt w pracy nie był głodny, w ugoszczeniu swoich kontrahentów, zorganizowaniu konferencji w sali konferencyjnej, w zrobieniu niespodzianki bliskim, czy przygotowaniu dań na przyjecie....

czytaj dalej »

PREZENT DLA KAŻDEGO! - Na każdą okazję!

Prezent dla każdego! Na każdą okazję! Imieniny Urodziny Rocznice Wesela Przyjęcia Zamiast kwiatów Kiedy nie masz pomysłu co kupić, wręczyć! A może chcesz zrobić komuś przyjemność , niespodziankę? MAMY DLA CIEBIE ROZIĄZANIE!   KARTA PREZENTOWA Restauracji Country! Karta prezentowa Restauracji...

czytaj dalej »

Chrzciny - przyjęcia z okazji chrztu dziecka.

W Restauracji Country Łuszczów zorganizujemy dla Państwa wspaniałe przyjęcie z okazji chrztu dziecka. To jedno z najważniejszych wydarzeń, które zasługuje na szczególną oprawę. Bardzo dobre, pięknie podane dania, nastrojowe wnętrza, niepowtarzalny klimat, bardzo dobra obsługa, to wszystko jest...

czytaj dalej »

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!